V českých centrech podnikových služeb pracuje již 40 pct cizinců

Cizinců pracujících v českých centrech podnikových služeb neustále přibývá, meziročně jejich podíl stoupl o šest procentních bodů na 40 procent. Začíná se rozmáhat i dojíždění zaměstnanců z ciziny. Vyplývá to z průzkumu asociace ABSL, sdružující lídry z oblasti podnikových služeb. Celkem v těchto centrech pracuje kolem 75.000 lidí.

Centra sdílených služeb jsou střediska, jež centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem. Jde o účetnictví, IT, nákup nebo lidské zdroje.

„Běžně dojíždějí do českých firem, které sídlí v Ostravě či Brně, Poláci nebo Slováci, ale zvyšuje se i počet dojíždějících z Německa, Belgie, Nizozemska či dokonce Británie,“ uvedl ředitel asociace Jonathan Appleton.

Podle něho je to možné především díky tomu, že tito pracovníci mohou částečně pracovat z domu a v kanceláři pak jsou třeba jen dva dny v týdnu. Na cestách tak tráví mnohem méně času, než kdyby pracovali přímo ve své domovské zemi. Například v Anglii stráví zaměstnanci dojížděním do práce a z ní průměrně přes osm hodin týdně, v některých regionech však i 20 hodin.

Chuť Čechů dojíždět za prací je podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment o dost nižší. Na 78 procent Čechů je ochotno dojíždět do práce maximálně 40 kilometrů, ideálně by se měl čas dojezdu pohybovat kolem 30 minut. Jen sedmina Čechů by byla ochotna dojíždět do práce déle než 60 minut a 12 procent dál než 60 km.

Aktuálně tvoří dojíždějící pět procent ze všech cizinců pracujících v českých centrech podnikových služeb, tendence je ale rostoucí. Důvodem je nejen popularita ČR, která je mezi pracujícími cizinci podle průzkumu HSBC Expat Explorer čtvrtou nejpopulárnější destinaci na světě, ale i dobrá dopravní dostupnost. Jde jak o pracovníky na manažerských pozicích, tak i o čerstvé absolventy.

„Česky hovořit nepotřebují, důležitá je angličtina v kombinaci s jinými evropskými jazyky a expertní znalosti,“ upozornil Appleton. Dobré zkušenosti s dojíždějícími zaměstnanci z ciziny mají podle něho například ve společnostech Siemens anebo ABInBev.

Největší vzdálenost, ze které zahraniční pracovníci dojíždí, činí 1903 km. Naopak nejnižší představuje 31 km. Nejkratší doba dojezdu do práce je 30 minut, nejdelší pak 210 minut.

Přidej komentář jako první k "V českých centrech podnikových služeb pracuje již 40 pct cizinců"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*