Nejste spokojeni se svým zaměstnáním? Vezměte život do svých rukou a odhodlejte se pro změnu. Každý má nárok na to, aby se živil tím, co jej naplňuje. Jak postupovat?
Co vám na současném zaměstnání nevyhovuje?
V první řadě si musíte ujasnit, co je příčinou vaší nespokojenosti u současného zaměstnavatele. Jde o nedostatečné mzdové ohodnocení? Nevyjdete s výplatou a vaše problémy musí pravidelně řešit rychlá půjčka? Možná bude jednodušším řešením, než hledat hned jinou práci, zkusit požádat zaměstnavatele o vyšší plat. Seberte odvahu a přihlaste se o odměnu, kterou si zasloužíte.
Je-li problém v kolektivu, zkuste zažádat o přeřazení do jiného týmu, nebo si s kolegy od plic vyříkejte, v čem je problém.
Problém je často i v náplni práce – to, co děláte, vás zkrátka nenaplňuje a toužíte po něčem jiném. Ve větších firmách můžete zkusit o přeložení na jiné oddělení.
Pokud jste zmíněné rady již zkusili a nefungují, pak alespoň víte, na co se máte při hledání nové práce zaměřit. Neměli byste totiž opakovat své chyby – hlavním cílem změny je přece to, že nyní není vše dle vašich představ. Ostatně v době rekordně nízké nezaměstnanosti hledají firmy po celé republice šikovnou pracovní sílu. Jde o ideální příležitost zaměstnavatele změnit.
Prozkoumejte pracovní portály, přihlaste se k odběru
Zapomeňte na to, že byste práci snů našli skrz úřad práce, postarat se o to musíte svépomocí. Pročtěte nabídky hlavních pracovních portálů na internetu. Ujasněte si, co by vás přesně bavilo a jaké nabízejí zaměstnavatelé mzdové ohodnocení a další benefity.
Snažte se co nejvíce konkretizovat, kde byste chtěli pracovat, a následně hledejte inzeráty pouze v rámci daného oboru.
Pokud máte hodně konkrétní představu, můžete zkusit potenciálního zaměstnavatele oslovit přímo, aniž byste našli jeho pracovní inzerát. Po schopných a proaktivních lidech dnes zaměstnavatelé rádi sáhnou.
Zpracujte si životopis
Vaší „vstupenkou“ k nové práci bude e-mail s průvodním dopisem a životopisem. Zapomeňte na to, co vás učili ve škole. Nestačí jen otevřít textový editor na počítači a do něj v tabulce stručně sepsat svůj dosavadní studijní a kariérní život. Příliš neoslníte ani tím, že máte řidičský průkaz a ovládáte kancelářský balík počítačových programů.
Musíte nabídnout „něco navíc“. Zpracujte graficky zajímavý životopis a popište v něm něco o sobě. Děláte něco zajímavého a nevšedního? Nebojte se to v životopisu uvést, i kdyby daná věc s vaším zaměstnáním vůbec nesouvisela – může jít o sport, koníčky, nebo nevšední znalosti. Zaměstnavatelé cení originalitu. Životopisů pravděpodobně dostanou několik desítek, musíte se odlišit.
Buďte sami sebou
Na pohovor se náležitě připravte. Zjistěte si o potenciálním zaměstnavateli co nejvíce informací. Případně si připravte otázky, kterými doplňující informace zjistíte na místě. Musíte mít také jasno v tom, jaké očekáváte platové ohodnocení. Jinak ale buďte především sami sebou. Přetvářky nebo zavádějící informace z vaší strany sice mohou vést k získání pozice, dlouhodobě ale mohou vést k problémům, a tedy další nespokojenosti na vaší straně.