Třetina členských zemí Evropské unie překračuje 75% hranici zaměstnanosti. Unijní nezaměstnanost meziročně klesá. Snižuje se i dlouhodobá nezaměstnanost. Ukazuje to aktuální mezinárodní srovnání.
Vysokou míru zaměstnanosti si i v posledním čtvrtletí roku 2017 udržovaly severské státy včetně baltských zemí, některé země západní Evropy a Česká republika. „Žebříčku zaměstnanosti konkrétně vévodily Švédsko, Estonsko, Německo, Česko a Spojené království. Největší meziroční nárůst míry zaměstnanosti vykázalo Bulharsko a Slovinsko. Nejnižší míra zaměstnanosti je stále v Řecku, kde je zaměstnána méně než polovina žen,“ srovnává Ilona Mendlová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.
Ve všech zemích EU je míra zaměstnanosti mužů vyšší než u žen. Nejvyšší zaměstnanost mužů byla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v České republice. Nejvyšší míru zaměstnanosti žen mělo Švédsko.
Míra nezaměstnanosti meziročně klesla ve všech členských zemích EU. Nejnižší byla v Česku. Na druhé místo se zařadilo Německo. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti mají převážně státy jižní Evropy.
„Podíl dlouhodobě nezaměstnaných, kteří nemají práci déle než jeden rok, na celkové nezaměstnanosti byl v rámci EU 44,5 %. Ve většině zemí se meziročně snížil. V tuzemsku klesl o 7,8 procentního bodu na 31,4 %. Největší pokles zaznamenalo Chorvatsko. Dlouhodobá nezaměstnanost je problémem zejména v Řecku, na Slovensku či v Itálii,“ upřesňuje předseda ČSÚ Marek Rojíček.