Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Ekonomika»Nezaměstnanost mladých lidí se snižuje
    Ekonomika

    Nezaměstnanost mladých lidí se snižuje

    By hrmag.cz28. 6. 2019Žádné komentáře2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    V roce 2013 se Česká republika připojila k doporučení Evropské rady, na jejímž základě garantuje, že každý mladý nezaměstnaný člověk do 25 let dostane kvalitní nabídku zaměstnání anebo vzdělávání. S cílem naplnit tuto garanci realizuje MPSV prostřednictvím Úřadu práce České republiky v krajích sérii projektů Záruky pro mladé. I díky nim se daří uplatňovat mladé lidi na trhu práce a snižovat jejich nezaměstnanost. K 30. dubnu tohoto roku činila nezaměstnanost mladých jen 2,3 %.

    Česká republika se v roce 2013 připojila k doporučení Evropské rady ze dne 22. dubna 2013 o zavedení záruk pro mladé lidi (též nazýváno jako Youth Guarantee) a garantuje tak každému mladému člověku do 25 let učinit do čtyř měsíců od doby, kdy se stal nezaměstnaným nabídku kvalitního zaměstnání, dalšího vzdělávání, odborné přípravy anebo stáže. MPSV tuto garanci naplňuje prostřednictvím série regionálních projektů Úřadu práce České republiky, které jsou realizovány s výjimkou Prahy, ve všech krajích České republiky a nesou název Záruky pro mladé. Posláním těchto projektů je posílit motivaci účastníků k prohloubení odborných znalostí a pracovních dovedností a zabránit dlouhodobé či opakované nezaměstnanosti mladých lidí. Projekty velmi výrazně přispívají ke snižování nezaměstnanosti mladých, specifický podíl nezaměstnaných ve věkové skupině do 25 let činil k 30. dubnu jen 2,3 %, zatímco celkový podíl nezaměstnaných byl ve stejnou dobu 2,7 %.

    I přes velmi příznivou situaci na trhu práce je nezbytné investovat do podpory zaměstnání mladých osob, neboť první pracovní zkušenost je obvykle zkušeností určující pro další profesní život. Z tohoto důvodu podpořilo MPSV prodloužení realizace projektů. Vstup mladých osob na trh práce proto není podporován výhradně výše uvedenými projekty, ale rovněž všemi dalšími nástroji aktivní politiky zaměstnanosti. V období od října loňského roku do dubna roku letošního bylo takto podpořeno 2 183 mladých osob. Při tom v dubnu letošního roku bylo v evidenci uchazečů o zaměstnání vedeno 23 680 osob mladších 25 let. Nad rámec doporučení rozšířilo MPSV, vzhledem ke specifickým problémům vybraných krajů České republiky, podporu mladým osobám až do 30 let. Důvodem je zejména podpora setrvání mladých, v řadě případů kvalifikovaných, lidí ve strukturálně postižených regionech. Odliv „mozků“ se totiž netýká výhradně států jako celků, ale negativně se projevuje i mezi jednotlivými kraji a strukturálně postiženým regionům podrývá možnost dalšího rozvoje.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    V březnu byla míra nezaměstnanosti 3,3 %

    30. 4. 2026

    Přes 80 % firem zaměstnává cizince. Systematická integrace ale chybí

    30. 4. 2026

    9 z 10 uchazečů o práci sleduje reputaci značky

    29. 4. 2026

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Atraktivní práce už nestačí, firmy bez viditelnosti v náboru ztrácejí
    • Absolventům chybí praxe, orientace ve firemních procesech a schopnost zvládat pracovní tempo
    • Konflikt na Blízkém východě zvyšuje důraz firem na bezpečnost. Česko může poskočit v globálním žebříčku
    • Stres v práci zažívají dvě třetiny zaměstnanců. Systematická podpora duševního zdraví ale v českých firmách stále chybí
    • AI mění rozhodování top manažerů. Její širší využití ale brzdí roztříštěná data a chybějící pravidla
    • Sektor IT a podnikových služeb v ČR dosáhl 200 tisíc zaměstnanců
    • Pražský kancelářský trh čeká napjatý rok 2026. Poptávka zůstává silná navzdory omezené nabídce
    • Tichý rozklad zaměstnanců: Fenomén „quiet cracking“ se objevuje i v Česku, vliv má mimo jiné i AI
    • Grafton: Jednorázové retenční bonusy lidi neudrží
    • Legislativa jako motor inovací: co přináší nové zákony v oblasti IT
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.