-Téměř třetina zájemců o práci preferuje částečný úvazek. Zájem o tyto pozice přitom neklesá, podle inzertních poptávek za poslední půlrok naopak nepatrně stoupl. Zaměstnavatelé však nabízejí částečné úvazky pouze v necelé desetině svých inzerátů. Vyplývá to z pravidelných půlročních přehledů inzertního webu a novin Annonce.
„Porovnáme-li naše data za poslední rok a půl, vidíme, že se pokles zájmu o částečné úvazky, navzdory nízké nabídce takových zaměstnání, nekoná. Stále se pohybuje mezi 29 a 30 procenty poptávek po práci,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě výkonná ředitelka Annonce Lenka Černá. Podle ní je překvapivé, že zaměstnavatelé na tuto situaci téměř nereagují. Nějakou formu sníženého úvazku dlouhodobě nabízí jen asi deset procent inzerentů.
O zkrácené úvazky navíc už nemají zájem pouze ženy po rodičovské dovolené, které řeší sladění pracovního života s rodinou po návratu zpět k zaměstnavateli. Čím dál více jej chtějí i lidé ve věku nad 50 let, kteří se starají o své rodiče či prarodiče. „Není překvapením, že jde převážně o ženy. Na tuto vzrůstající poptávku by zaměstnavatelé měli také reagovat,“ doplnila expertka v oblasti slaďování práce a rodiny Petra Kubálková.
V Česku pracuje podle studie německého statistického úřadu na částečný úvazek jen 5,8 procenta žen. Průměr v EU je skoro 32 procent, v Nizozemsku dokonce přes 60 procent žen. Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v Česku 1,3 procenta, zatímco v unii je to osm procent.
Odborníci míní, že možnost práce na zkrácený úvazek pozitivně ovlivňuje celkovou míru zaměstnanosti a situaci na trhu práce. „V ČR není možnost práce na poloviční úvazek tak běžná jako v ostatních zemích. Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii až čtvrtina všech zaměstnanců pracuje na zkrácený úvazek. Na Slovensku funguje takzvané dělené pracovní místo. To umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců, což v Česku možné není,“ upozornila majitelka společnosti AC Jobs Olga Hyklová.
Dlouhodobá práce na částečný úvazek má ale i negativní dopady. Může se totiž nepříznivě promítnout třeba do výše důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Dostane pak nižší penzi.