Na větším množství projektů než individuálních vědeckých pobytech jako doposud se dnes dohodli čeští a čínští akademici. Akademie věd ČR dnes ve svém hlavním sídle v Praze podepsala s Čínskou akademií společenských věd pro sociální a humanitní obory memorandum, které má být de facto pokračováním dosavadní spolupráce ale s jiným obsahem.
„Počítáme s tím, že v první verzi schválíme dva tříleté projekty, uvidíme, jak se to osvědčí,“ řekl ČTK po podpisu dohody předseda AV ČR Jiří Drahoš. Pokud by se spolupráce s Čínou osvědčila, může se memorandum vyhodnotit a prodloužit. Drahoš čínské delegaci představil i novou strategii akademie i její větší zaměření na výzkum ve veřejném zájmu.
Doposud byla spolupráce obou institucí založena na výměnných vědeckých pobytech jednotlivých vědců v Číně nebo v Česku bez ohledu na projekt a jeho zaměření. „Nyní to chceme odvinout od projektů. Znamená to, že každá strana nebo tým, který by měl o spolupráci zájem, předloží projekt. Obě strany se dohodnou na společné komisi a na základě toho se rozhodne,“ uvedl Drahoš, který darem dostal výšivku na brokátu s motivem pandy.
Podobné memorandum se chystá podepsat například s vedením Floridské mezinárodní univerzity, kterou minulý týden navštívil v Miami. Předseda čínské akademie Wang Wej-kuang na jednání s Drahošem připomněl státní návštěvu čínského prezidenta, který v pondělí přiletěl do Prahy. Wej-kuang uvedl, že prezident považuje spolupráci obou institucí a výzkumu za důležitou.
Memorandum o spolupráci ve vědě a výzkumu podepsalo s čínskou stranou také ministerstvo školství. Má podpořit společný výzkum a vývoj a další vědecko-technickou spolupráci mezi univerzitami, výzkumnými ústavy a high-tech malými a středními podniky v obou zemích.