V budově bývalého Albatrosu na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně zahájil oficiální provoz světový gigant na poli flexibilních a coworkingových prostor – Spaces. První akcí se stala prestižní PropTech konference o inovacích, technologiích a moderních budovách, Friendly Buildings. Praha se tak konečně stala součástí mezinárodní sítě čítající 3 300 office center v 1 000 městech 110 zemí světa. Jejich provozovatelem je společnost IWG, která provozuje i řetězec servisovaných kanceláří Regus.
Měsíce náročných stavebních prací a interiérových úprav dokonale proměnily celý prostor Albatrosu. Spaces zde nabízejí přes 3 500 m2 v osmi podlažích (z celkových deseti) s více než 400 pracovními místy. Prolínají se jimi společné relaxační prostory, srdcem je designová kavárna s bistrem. Velkorysá terasa v 10. patře s 360° výhledem zaujme především neotřelým panoramatem Starého Města Pražského, Malé Strany a Hradčan.
Tato prestižní business adresa v samotném centru Prahy je tak nyní dostupná i jednotlivcům a menším firmám, pro které byl dosud problém najít k pronájmu komornější plochu pro své pracovní zázemí. Klienti si v prvních pražských Spaces mohou pronajmout jedno místo na pár hodin, stejně jako celé patro na několik let. A své prostorové i časové nároky upravovat dle potřeby.
„V následujících měsících otevřeme další Spaces v karlínském Nile House a smíchovském komplexu Smíchoff. Chybět nebudeme ani ve finančním centru Prahy, na Pankráci. Zde nabídneme krásné coworkingové prostory v projektu Parkview,” říká Karel Pelán, jenž řídí rozvoj Spaces v České republice a na Slovensku. Podle něj se tím Spaces s nabídkou 15 000 m2 stanou největším poskytovatelem coworkingových prostor také v České republice.
Spaces se v Praze otevírají v době celosvětového coworkingového boomu. Podle mezinárodní poradenské společnosti JLL bude tento typ prostor tvořit do roku 2030 až třetinu veškeré kancelářské nabídky. Trend realitní konzultanti dokládají na příkladu Londýna. Ačkoliv zde flexibilní prostory zaujímají zatím jen 6 % celkové nabídky kanceláří, v posledních 12 měsících se jich týkalo 35 % všech obchodních transakcí.
Zájem nájemců a klientů jednoznačně koresponduje se změnou pracovního trhu a organizace. Flexibilní prostory vyhovují sektoru služeb a projektovému řízení. Celková filosofie navíc nahrává požadavkům mladé i nejmladší generace pracovníků (s řadou špičkových talentů!) na „life-work balance”, tedy vyváženost práce a volného času, o němž si rádi rozhodují sami. Firmám a klientům pak vyhovuje 100% kontrola nad náklady. Ve flexibilních prostorách typu Spaces nemusejí platit na místo nebo čas, pokud je nevyužují.
„I nadále je důležitým faktorem setkávání se a profesní networking. Na trhu se pohybuje řada solitérů, nezřídka v seniorských pozicích. Z jejich zkušeností na projektech těží mladí profesionálové. A ve Spaces se často stává, že manažeři skládají projektové týmy z lidí nebo menších kolektivů, které v našich prostorách působí,” doplňuje Karel Pelán.
Podle něj je zcela běžné, že tyto týmy působí na mezinárodní úrovni. Umožňují to technologie i samozřejmá jazyková vybavenost. „Ano, do této globální mozaiky zapadají skvěle také čeští absolventi nebo již praktikující profesionálové,” glosuje Karel Pelán a dodává, že silnou stránkou Čechů jsou informační a komunikační technologie, projektové řízení i profese spjaté s kreativními průmyslem. Nejvíce poptávek po pražských Spaces zatím přichází ze sektoru obchodních a poradenských firem a velkých globálních korporací.
Výše uvedené ostatně potvrdil letošní průzkum IWG Global Workspace Survey, který shromáždil názory více než 15 000 podnikatelů v 80 zemích. Jejich zkušenost ukázala, že pokud si uchazeč o práci vybírá ze dvou nabídek, v 80 % případů dá přednost té, která umožňuje flexibilní práci. V rámci prostoru, organizace i času.
Změna, která je s konceptem coworkingu raženém Spaces spojována, se týká celkového hodnotového žebříčku tzv. mileniálů. Nedávno zveřejněná studie společnosti Cone Communications ukázala, že 75 % z nich by přistoupilo na nižší finanční ohodnocení, pokud by měli jistotu, že jejich zaměstnavatel (nebo obchodní partner) se chová zodpovědně vůči životnímu prostředí. A celkově vůči společnosti.
S tím souzní přístup Spaces, které nevznikají jen v centrech měst. Menší formáty fungují i v širším centru nebo rovnou na okrajích. Práce jde přímo za mladými pracovníky, kteří nemusejí zdlouhavě dojíždět. Firmy tím vytvářejí vhodné podmínky co nejblíže domovu člověka, o jehož působení a výkon v rámci týmu stojí. To je ostatně stále akutnější otázka také v rámci Prahy, kde hůře dostupné bydlení nutí řadu mladých lidí hledat alternativu v okolí metropole nebo rovnou ve Středočeském kraji.
S dalším argumentem podporujícím expanzi flexibilních, sdílených prostor přišla před časem další významná poradenská společnost, Cushman & Wakefield. Ta – opět na příkladu Londýna – ukázala, že průměrné náklady na pronájem flexibilního pracovního prostoru jsou zde v podstatě poloviční v porovnání s klasickými (konvenčními) kancelářskými prostory.