Na zdravotní péči v domácím prostředí se podle aktuálních statistik vynaložilo 6,2 miliardy korun. Využívají ji převážně senioři. Výdaje na domácí dlouhodobou péči se od roku 2010 zvýšily o 1,7 miliardy korun. V roce 2016 dosáhly 6,2 miliardy a tvořily 14 % z celkových výdajů na dlouhodobou zdravotní péči.
Finančně nejnáročnější částí domácí péče je pečovatelská služba, která poskytuje pomoc osobám se sníženou soběstačností. V roce 2016 na ni putovalo 2,7 miliardy ze státního rozpočtu a 0,8 miliardy korun z úhrad klientů. Využívalo ji 107 tisíc klientů, většinou ženy.
„Na domácí zdravotní péči, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, se v roce 2016 vydalo 1,8 miliardy korun. Ze zdravotního pojištění jsou přitom hrazeny jenom ty výkony, které naordinoval lékař. Práce sestry v domácí péči přitom má svá specifika a je velmi náročná,“ vysvětluje Vladimíra Kalnická z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Na konci roku 2016 využívalo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR služeb agentur poskytujících domácí péči 142 tisíc pacientů. Převažovali lidé starší 65 let.
Ročně uskuteční pracovníci domácí zdravotní péče zhruba 6,9 miliónu návštěv klientů.