Dlouhodobé zanedbávání vzdělávání v řemeslných oborech přináší první ovoce. Lidé s výučním listem jsou na trhu nedostatkovým zbožím.
„Zatímco letos hledáme v průměru deset procent zaměstnanců v dělnických profesích, loni to bylo maximálně pět procent. Poptávka po řemeslnících letos navíc každý měsíc roste,“ potvrzuje František Boudný, obchodní ředitel personální agentury Předvýběr.
Za jediný rok tak poptávka po řemeslných profesích vzrostla dvojnásobně. Oproti roku 2011 dokonce pětinásobně. „Tehdy tvořily dělnické profese stěží dvě procenta naší práce,“ potvrzuje František Boudný.
„Rostoucí poptávka znamená i slušné platové podmínky, které firmy nabízejí,“ dodává šéf agentury. U výrobních pozic tak řemeslník může do roka počítat s 10-20% růstem mzdy, u programátorských pozic dokonce až o třetinu.
Největší zájem je nyní o řidiče skupiny C ve vnitrostátní i mezinárodní dopravě, o výrobní dělníky, o CNC operátory počítačově řízených strojů, o automechaniky, elektromechaniky, prodavače, šičky, kuchaře a číšníky, skladníky a montéry.
V některých oborech pomalu začíná platit, že řemeslník si vydělá pomalu víc, než manažer. „Platí to například v gastronomii a hotelnictví, kde jsou platy stále na velmi nízké úrovni,“ dává příklad František Boudný.