Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Pracovní prostředí»Generace Z si nejlépe rozumí s AI, boomeři se cítí nejzdravěji a nejšťastnější jsou hybridní zaměstnanci
    Pracovní prostředí

    Generace Z si nejlépe rozumí s AI, boomeři se cítí nejzdravěji a nejšťastnější jsou hybridní zaměstnanci

    hrmag.czBy hrmag.cz12. 3. 2025Žádné komentáře5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    To je několik zjištění, která vysledovala na konci roku 2024 v pořadí již 22. výroční studie mateřské společnosti MetLife o zaměstnaneckých trendech. Týká se jednak zdraví zaměstnanců, kde se ukázalo, že paradoxně nejstarší zaměstnanci se cítí nejzdravěji, ale i jejich vztahu k umělé inteligenci, kde zase dominují zaměstnanci nejmladší generace Z. Ukázalo se také, že největší míru spokojenosti a štěstí v zaměstnání vykazují ti, kteří kombinují práci v kanceláři s home office.
    Výzkum se zabýval obecně péčí o zaměstnance jako jedné z nejcennějších hodnot ve vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec. Mimo jiné zkoumal, jak zaměstnavatelé podporují své zaměstnance v klíčových pracovních, ale i životních okamžicích a prokázal souvislost mezi mírou této péče a spokojeností zaměstnanců v práci. A také s benefity, které jim zaměstnavatelé poskytují, například pojištění.
    Kdo je nejšťastnějším zaměstnancem?
    Zaměstnanci napříč obory v roce 2024 obecně uvedli, že se cítí v práci šťastnější a mají silnější pocit sounáležitosti než v roce 2023. Skupiny, které hlásily největší nárůst štěstí v práci, byli pracovníci kombinující práci v kanceláři s home office (o 9% bodů). Naopak z výsledků vyplynulo, že nejméně šťastnou skupinou jsou zaměstnanci generace Z, kteří se narodili mezi léty 1997 a 2010. Pouze 62 % z nich může říct, že jsou v práci spokojeni, zatímco zástupci generace X (narození v letech 1965–1979), Y (narození v letech 1980–1996) a také boomerů (narození v letech 1946–1964) uvádějí spokojenost mezi 66 % až 67 %.

    Nejzdravější jsou ti nejstarší
    Také pouze třetina zaměstnanců z generace Z uvedla, že se cítí komplexně zdravá, tedy fyzicky i duševně, ale také po stránce finanční a sociální. Průměr mezi ostatními věkovými kategoriemi (staršími), byl podstatně vyšší – 44 %. Paradoxně jako nejzdravější se cítí generace Baby boomers, tedy alespoň tak své zdraví vidí téměř 57 % jejích zástupců, kteří se narodili do roku 1964 a jejichž pracovní kariéra pomalu končí. Generace Z také častěji než ostatní, prožívá v práci frustraci a 37 % jejích zástupců pociťuje pocit stresu, deprese a vyhoření. Z ostatních pracovníků stejné pocity prožívá v průměru jen pětina z nich.
    „Podle staršího lokálního průzkumu MetLife pojišťovny pouze v České republice a na Slovensku považuje 7 z 10 zdejších zaměstnanců svůj zdravotní stav za dobrý nebo velmi dobrý. Pokud zdravotní problémy mají, tak jsou často spojeny právě s prací, ať už jde o stres, nedostatečný spánek, problémy se zrakem, nebo zdravotní důsledky sedavého způsobu života,“ dodává ke zdraví zaměstnanců Petr Skála, ředitel skupinového pojištění MetLife v České republice a na Slovensku.

    Hybridní model práce vítězí
    Studie přinesla i další zajímavé zjištění – zatímco v roce 2023 zaměstnanci pracující v kanceláři a částečně na home office vykázali srovnatelnou úroveň uspokojení z práce jako ti, kteří plně pracují jen „na dálku“, v loňském roce se „nůžky rozevřely“. Štěstí zaměstnanců pracujících v hybridním modelu se zvýšilo o 9% bodů, takže šťastnými se v práci cítí 75 % z nich a naopak ti, kteří svoji činnost plně vykonávají mimo kancelář, vykázali pokles na 64 %. U pracovníků působících trvale na pracovišti zůstala spokojenost meziročně relativně stabilní a v porovnání s ostatními dvěma kategoriemi nejnižší – 61 %.
    „Také naši zaměstnanci v ČR pracují v tomto hybridním modelu, který se osvědčil. Zkracuje jim dobu dojíždění do kanceláře a poskytuje flexibilitu ve výběru místa, odkud budou pracovat. Mohou si práci lépe rozvrhnout, pokud chtějí mít na nějaký úkol klid, pracují z domova, ale v případě potřeby mají dostatek příležitostí pro týmovou spolupráci a interakci v kanceláři. V konečném důsledku jim tento model přináší lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem,“ potvrzuje výsledky průzkumu v praxi Petr Skála z MetLife pojišťovny.

    Nárůst péče o zaměstnance vidí každý trochu jinak
    Ze studie také vyplynulo, že zaměstnavatelé (88 % z nich) se obecně domnívají, že svým zaměstnancům poskytují dostatek péče, přičemž meziročně se tento ukazatel zvýšil o 1% bod. Také zaměstnanci potvrzují meziroční nárůst péče, a to dokonce o 2% body. Ale myslí si to pouze 60 % z nich. Kde se vzala 28% disproporce ve vnímání péče o zaměstnance ze strany zaměstnavatelů a zaměstnanců?
    „Jak ukazuje studie naší mateřské společnosti, zaměstnanci stále častěji očekávají podporu zaměstnavatelů během zásadních momentů, které mají vysoký dopad do jejich života a jejichž důležitost si zaměstnavatelé mnohdy ani neuvědomují. Jde o důležité milníky v pracovním i soukromém životě, například nemoc, nutnost postarat se o člena rodiny, ztrátu blízkého člověka, neplánované finanční problémy a další. Zaměstnavatelé mají potenciál poskytnout v takových situacích pomoc zaměstnancům, pokud jim sjednají skupinové životní pojištění. Tento produkt pak lůochrání je i jejich rodiny v případě nemocí nebo pracovních úrazů, takže lidé mohou mít jistotu, že v klíčových životních okamžicích nebudou na své problémy sami. Naše skupinové životní a úrazové pojištění se tak stává velmi ceněným benefitem, který upevňuje loajalitu zaměstnanců i celkovou prestiž zaměstnavatele,“ dodává Petr Skála.

    AI a zaměstnanci – rozumějí si?
    Výzkum se také poprvé zabýval postoji zaměstnanců k umělé inteligenci (AI). Optimisté převažují nad pesimisty – 29 %:16 %. Více zaměstnanců si myslí, že AI pozitivně ovlivní jejich práci a kariéru. Také celkem významná část zaměstnanců – téměř polovina (46 %) uvedla, že AI dobře rozumí, ale existují rozdíly mezi jednotlivými podskupinami – mužů bylo 56 %, ženy tak odpověděly jen v 37 %. Také mezi demografickými skupinami byly výkyvy – jednoznačně nejlépe si s AI rozumí generace Z (61 %), která nezažila svět bez internetu nebo mobilního telefonu. Zástupci generace Y s AI pracují v nadpoloviční většině – v 58 % a u dalších generací již porozumění umělé inteligenci klesá – u generace X je to 39 % a u boomerů dokonce jen 25 %. Míru porozumění AI zvyšuje také úroveň vzdělání uživatelů a jejich finanční zajištění – například rozdíl v chápání AI mezi členy domácností s vyššími a nižšími příjmy je pětinový.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

    3. 5. 2025

    V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,7 %

    2. 5. 2025

    Pravidla proti šikaně fungují stěží na třetině pracovišť

    22. 4. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    • RPO ušetří při náboru zaměstnanců až polovinu času a čtvrtinu nákladů
    • Nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek uchazečů bue přetrvávat i v roce 2025
    • Druhý ročník Týdne podnikových služeb a inovací v Brně se zaměří na podporu STEM vzdělávání
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.