Zcela nový nástroj, který monitoruje změny v pracovním právu ve 150 zemích světa a upozorní zaměstnavatele na nové nebo aktualizované předpisy, spustila globální HR platforma Deel zaměřená na najímání zaměstnanců na dálku. Takzvané Centrum pro dodržování předpisů, které Deel pojmenoval Compliance Hub, monitoruje veškeré změny a má pomoci zaměstnavatelům orientovat se v neustále se měnícím regulačním prostředí a upozornit na případné problémy s dodržováním předpisů v konkrétní zemi.
Příkladem, co Compliance Hub dokáže pro zaměstnavatele ohlídat, jsou třeba lhůty platnosti pracovních víz konkrétních zaměstnanců, nesprávné zařazení pracovníka nebo nedodržování zákonů o minimální mzdě a zaměstnaneckých výhodách. Deel se rozhodl tento nástroj zprovoznit poté, co nedávné změny v pracovním právu v Thajsku, Lucembursku a Austrálii zkomplikovaly situaci nejednomu zaměstnavateli, který na dálku využívá odborníky z těchto zemí. „Současné regulační prostředí vyžaduje neustálé sledování vývoje nových zákonů a předpisů. Proto jsme se rozhodli poskytnout novou úroveň neustálého proaktivního monitorování, které tu dosud nebylo,“ vysvětluje společnost Deel s tím, že zaměstnavatelé se dosud museli spoléhat na sledování několika různých zdrojů od webových stránek regulačních orgánů přes oficiální zpravodaje po specializované webináře.
Compliance Hub od Deelu má tři hlavní funkce. Obsahuje Newsfeed, který sleduje změny v regulaci pracovního práva u 150 zemí a zpracovává každoměsíční zprávu s upozorněním na jakékoli potenciální problémy, které můžou tyto změny přinést. Součástí hubu je také nástroj založený na AI, který využívá informace o pracovním právu konkrétních zemí a klasifikuje vhodné pracovníky podle místních zákonů a známých precedentů. Společnost Deel službu testuje už zhruba rok. První verze byla podle generálního ředitele Alexe Bouazize spuštěna pro 20 tisíc zákazníků a je prozatím dostupná zdarma. „Data čerpá částečně od tří tisíc zaměstnanců společnosti Deel, kteří sídlí ve více než 100 zemích a specializují se na oblasti pracovního práva, HR, financí a mezd,“ uvedl Bouaziz.
Společnost Deel věří, že pokud poskytne svým zákazníkům údaje o aktuálních pracovních předpisech přímo ve své platformě, usnadní jim to rozhodování v individuálních případech u konkrétních zaměstnanců najímaných na dálku. Pokud například zaměstnavatel připravuje hodnocení výkonu zaměstnance v Belgii, může zohlednit zvýšení minimální mzdy, které země nařídila začátkem tohoto roku. „Naše investice do nástroje, který sleduje dodržování pracovních předpisů v desítkách zemí světa, signalizuje velkou změnu ve strategii expanze platformy Deel na další trhy. Snažíme se pracovat v užším partnerství s našimi klienty a využívat znalosti našich zaměstnanců,“ vysvětlil Alex Bouaziz, který byl v době vzniku HR platformy Deel jedním z pouhých dvou zaměstnanců této společnosti.