Kanceláře ušité na míru

Přímý vliv pracovního prostředí na výkonnost a efektivitu zaměstnanců je známá věc. Ne každá firma se ale na vytváření přátelských kanceláří zaměřuje tak důsledně jako jeden ze softwarových gigantů při stěhování do nového sídla.

Když nastala potřeba sjednotit doslova pod jednu střechu více než 1600 zaměstnanců společnosti SAP Services a několika dalších týmů ze stejné skupiny, byla to příležitost přizpůsobit nové sídlo přáním a potřebám lidí, kteří zde budou trávit svůj čas. Nejde – a to nejen v ČR – o úplně běžný postup. Vedení zúčastněných firem však připouští, že kromě podpory maximálních pracovních výkonů jde také o způsob konkurenčního boje na tuzemském trhu práce, kde jsou IT odborníci stále velmi „nedostatkovým zbožím“.

Kolektivní tvorba

Do konečné podoby interiérů budovy Metronom Business Center na pražských Nových Butovicích dostali možnost výrazně promluvit samotní zaměstnanci. Vyslanci různých profesních skupin na společné schůzky s architekty, stavaři a vedením firmy přinášeli náměty, jaké prvky vnitřního zařízení by zaměstnanci uvítali a jak by měly být různé části budovy využívány. Sami ambasadoři se také aktivně podíleli na konkrétní konfiguraci různých prostor pro prezentace a pracovní setkání. Povedlo se tak realizovat většinu přání, snad jediným větším neuskutečněným návrhem bylo údajně vybudování střešního bazénu.

Nahoru a dolu

Pracovištěm je pro většinu zaměstnanců kóje v otevřeném prostoru. Díky rozčlenění místností polopřepážkami a nábytkovými doplňky ale kanceláře nepřipomínají neblaze proslulé open space „králíkárny“ s desítkami lidí pohromadě. Standardní součástí každého pracovního místa je elektricky polohovatelný stůl. Každý si tak může vybrat, zda mu víc vyhovuje při práci stát, sedět, nebo pozici podle nálady a potřeby střídat. Tím ale životní prostor každého zaměstnance ovšem nekončí. Jeho důležitou součástí jsou všude rozmístěné telefonní budky. Prostorově úsporné prosklené „skříně“ umožňují v klidu a naprostém soukromí vyřizovat citlivé telefonické hovory bez vyrušování kolegů. O rozmanitosti, která je mimochodem hlavním stylotvorným pravidlem v budově, svědčí i fakt, že dvě speciální budky jsou pojaty v rustikálním duchu díky inspiraci jistým legendárním zařízením z filmové komedie S tebou mě baví svět.

Pro společnou práci jsou všude po ruce útulné jednací místnosti s individuální podobou a někdy i dosti netradiční formou. Kromě standardu prostor s různě designovaným nábytkem tak lze narazit třeba na oblíbené sezení v zavěšených ratanových křeslech a jako zasedací místnost se třeba využívá také interiér retro obytného přívěsu, který je zároveň uvolněnou dekorací jednoho ze zákoutí budovy.

Mezi prací a zábavou

V souladu s moderními trendy se nezapomnělo ani na místa a vybavení pro relaxaci během přestávek v pracovní době nebo i po ní. Pro chvilkový odpočinek a odreagování si zaměstnanci mohou vybírat různá prostředí a styly podle nálady. Každé patro nebo jeho část je pojato v jiném duchu. Někde je kladen důraz na co největší sepjetí s přírodou, jiné prostory jsou více technicistní a tak podobně. Důraz je každopádně kladen na opravdovost všeho, co pracovní prostředí tvoří, počínaje materiály. Takže co jako dřevo vypadá, je také skutečné dřevo a nikoliv umělohmotná náhražka, kovový panel je skutečně tabulí plechu a nikoliv jen speciálním nátěrem na zdi.

Kromě relaxačních zákoutí s nejrůznějšími křesílky a sedačkami nechybí ani vybavení pro aktivnější odpočinek. K dispozici tak jsou herní konzole, kulečníkový stůl, hrací automaty, na otevřených terasách kromě posezení letní kuchyně s možností grilování. Práce a odpočinek se tak prolínají v trendové symbióze. K ní patří vzhledem k nízkému věkovému průměru zaměstnanců i podpora cyklistiky jako alternativního způsobu dopravy do práce. Podzemní garáže jsou proto vybaveny pro bezpečné a přehledné odkládání kol, k dispozici jsou samozřejmě i sprchy pro občerstvení a převlečení po jízdě před nástupem „ke strojům“.

Přidej komentář jako první k "Kanceláře ušité na míru"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*