Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»CSR»Kde hledat lidi? Třeba s pomocí programu Autismus v práci
    CSR

    Kde hledat lidi? Třeba s pomocí programu Autismus v práci

    hrmagBy hrmag4. 1. 2017Updated:18. 12. 2017Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Ani ten, komu byla diagnostikována porucha autistického spektra, se nemusí zříkat kvalifikované práce a tím pádem lepších životních podmínek. Společnost SAP Services z pražských Nových Butovic takto zaměstnává hned několik zaměstnanců, kteří by jinak práci sháněli poměrně těžko. Sama díky programu Autismus v práci získala kvalitní a loajální zaměstnance.

     

    Více než stovka zaměstnanců po celém světě

    Nápad zaměstnávat lidi, kterým byl diagnostikován Aspergův syndrom, vznikl před pár lety v německé IT firmě SAP. Protože se německý pilotní program osvědčil, byl aplikován i v několika jiných zemích, kde již zaměstnává více než 100 lidí. Mezi lidmi s poruchou autistického spektra se hledají zejména programátoři či jiné IT profese. V České republice, ve společnosti SAP Services, běží program rovněž, zaměstnává však lidi i v jiných, než IT profesích. V tuto chvíli jich v oblasti zpracování dat či administrativě pracuje osm. „Naším cílem je do roku 2020 zaměstnávat jedno procento lidí s touto diagnózou, což odpovídá i jejich podílu v populaci. Nutno však podotknout, že podstatou tohoto projektu není vytvoření specializovaného oddělení, ale plné začlenění těchto zaměstnanců do pracovního procesu,“ říká Alexandra Pálková, koordinátorka programu Autismus v práci ve společnosti SAP Services.

     

    Přijímací řízení na míru

    V době velmi nízké nezaměstnanosti firmy hledají lidi, kde se dá. SAP Services díky svému programu objevil zdroje kvalitních zaměstnanců, kteří bezvadně zvládají kvalifikovanou práci, mají jen trochu problém s komunikací. A proto byl pro ně vytvořen speciální přijímací systém. „Mnozí uchazeči popisují, že měli problém přijít na klasický přijímací pohovor. Stávalo se jim, že například dlouho obcházeli konkrétní dveře do firmy a báli se zde zaklepat. Pokud se už dokázali na rozhovor dostavit, měli problém s pohledem personalistovi do očí. Když personalista o jejich hendikepu nevěděl, mohl to vyhodnotit negativně a tím je od možnosti práce zcela odstřihnout,“ vysvětluje Alexandra Pálková.

    Klasický přijímací pohovor tedy kandidáti s Aspergerovým syndromem nemusí absolvovat. Místo toho prochází speciálně upraveným přijímacím řízením, jehož podoba se v čase upravovala. Začínalo se kreativní hrou s legem, během níž měli uchazeči o práci vyřešit nějaký problém – například sestrojit robota, který bude pomáhat seniorům. Postupem času vyvinula společnost SAP Services ve spolupráci s Národním ústavem pro autismus tříkolové přijímací řízení, které respektuje handicap těchto uchazečů, ovšem ukáže jejich přednosti. K těm patří například smysl pro dodržování nastavených mechanismů a pravidel či odolnost vůči nástrahám stereotypní práce. A právě při analytické práci s daty, tedy činnosti, které se často v SAP Services řeší, tyto vlastnosti vyniknou.

     

    Integrace

    Zaměstnanci přijatí v rámci programu Autismus v práci jsou plně integrovaní se svými kolegy. Sedí ve velkých kancelářích firmy mezi ostatními zaměstnanci, pouze někdy se pro ně najde vhodnější místo, například jeden zaměstnanec sedí v koutě zády k ostatním, aby ho jejich přítomnost nerozptylovala. K dispozici je jim průběžní podpora Národního ústavu pro autismus, jinak se jejich podmínky ani výkon nijak neliší od ostatních, tedy nehandicapovaných zaměstnanců. „Na práci u nás hodnotí především to, že jsou finančně nezávislí, že mají dobrou kvalifikovanou práci, že se jim opravdu líbí pracovní prostředí a že je jejich kolegové berou, podnikají s nimi i mimopracovní akce, což svědčí o jejich plné integraci do týmu,“ říká Alexandra Pálková.

     

    Projekt Autismus v práci jasně ukazuje, že zaměstnávání lidí s jmenovanou diagnózou, je velkým plusem. Pro společnost, pro uchazeče a rozhodně i pro firmu samotnou. Loajálních a kvalitních zaměstnanců totiž není nikdy dost!

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag

    Related Posts

    Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model

    20. 6. 2025

    AI v kancelářích: Jak umělá inteligence zvyšuje produktivitu a spokojenost zaměstnanců

    18. 6. 2025

    Firmy podporují návrat do kanceláří, generace Z udává směr vývoje

    18. 6. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.