Ministerstvo zahraničí od února zvýší měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Pokud vláda schválí personální posílení generálního konzulátu ve Lvově, kvóta se zvedne na 800. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva. Vláda od listopadu 2015 schválila dva projekty, jejichž cílem je usnadnit příchod Ukrajinců do českých firem. Zaměstnavatelé si opakovaně stěžovali na to, že i tak je vyřizování pracovních povolení zdlouhavé.
Žádosti Ukrajinců o možnost pracovat v Česku přijímá konzulát ve Lvově, následně je zpracovává ministerstvo vnitra. Počet zájemců ale mnohonásobně převyšuje měsíční lhůtu, která byla pro přijímání žádostí stanovena. „MZV od počátku upozorňovalo na to, že kapacita je jasně dána a v případě většího zájmu bude růst nekonečná fronta žadatelů,“ uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.
Kvůli převisu poptávky ministerstvo už loni vyslalo na lvovský konzulát pět nových pracovníků. Další návrh na personální posílení konzulátu o čtyři osoby je připravený a čeká se, až ho projedná vláda. Podle informací ČTK se k němu ministři dostanou během několika týdnů. Ať bude verdikt kabinetu jakýkoliv, zpracovaných žádostí od února přibude.
„K 1. 2. 2017 jsme v rámci našich stávajících kapacit a zefektivněním činnosti zvýšili měsíční kvótu z 320 žádostí na 400 žádostí měsíčně. V případě schválení navýšení systemizace o čtyři konzulární referenty na GK Lvov dojde k navýšení kvóty o 100 procent,“ uvedla Valentová. Konzulát by tak měsíčně vyřizoval až 800 žádostí.
Ani toto navýšení však zřejmě nebude stačit, aby pokrylo požadavky českých zaměstnavatelů. Hospodářská komora v pondělní tiskové zprávě uvedla, že firmám se podle nejnovějších dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130.000 volných pozic.
Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České společnosti ale postrádají také třeba švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci možné nebude. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.