Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Mzdy a platy»Letní sezóna v gastronomii a cestovním ruchu se rozjíždí naplno
    Mzdy a platy

    Letní sezóna v gastronomii a cestovním ruchu se rozjíždí naplno

    hrmag.czBy hrmag.cz1. 7. 2025Updated:1. 7. 2025Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Okolo 230 000 zaměstnanců v české gastronomii a cestovním ruchu hraje důležitou roli v každodenním chodu hotelů, restaurací, penzionů a zábavních a sportovních provozů. Mezi klíčové pozice patří kuchaři, číšníci, barmani, recepční, pokojské nebo pracovníci ve volnočasových a relaxačních službách. Tito zaměstnanci zajišťují plynulý provoz, komfort pro hosty a celkovou kvalitu služeb, která je rozhodující pro spokojenost zákazníků i dobré hodnocení provozovny. Práce v těchto oborech je často dynamická a náročná na komunikaci, flexibilitu a schopnost reagovat na různé situace.

    „Největší poptávka po těchto profesích je v oblastech s rozvinutým cestovním ruchem – tedy především ve velkých městech, turistických regionech, horských střediscích a lázeňských lokalitách. Hotely a restaurace zde fungují celoročně a zaměstnavatelé hledají spolehlivé pracovníky nejen pro každodenní provoz, ale také pro speciální akce nebo nárazové sezóny. Nástupní mzdy se u jednotlivých pozic liší – číšníci, servírky nebo pomocní pracovníci v gastronomii zpravidla začínají kolem 30 tisíc korun měsíčně, kuchaři si polepší o několik tisíc navíc. Barmani se pohybují v podobném pásmu, zatímco šéfkuchaři nebo animátoři volnočasových aktivit dosahují i přes 40 tisíc korun. Recepční nastupují s průměrnou mzdou necelých 30 tisíc korun, pokojské okolo 28 tisíc a maséři či kosmetičky lehce nad 31 tisíc,“prozrazuje Michal Španěl, manažer pracovního portálu JenPráce.cz.

    V červenci a srpnu nastává čas brigádníků
    „Pozice jako číšník, barman, pomocný pracovník v kuchyni nebo animátor patří v letní sezóně k nejžádanějším brigádám v oblasti gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu. Zaměstnavatelé je aktivně vyhledávají nejen v tradičních turistických městech a horských střediscích, ale i u přehrad, v kempech nebo v dalších prázdninových lokalitách, kde dochází k výraznému nárůstu návštěvníků. Brigádníci na těchto pozicích pomáhají zajistit hladký chod provozu, péči o hosty a příjemnou atmosféru, která je pro letní sezonu klíčová,“ říká Michal Španěl, manažer JenPráce.cz.

    V praxi se jedná o širokou škálu úkolů – od obsluhy restaurací a barů přes úklid pokojů až po pomoc v recepci nebo na wellness. Plavčíci a pracovníci ve volnočasových aktivitách přispívají k bezpečí i zážitkové stránce pobytu, zatímco animátoři, kulturní referenti či pomocníci u bazénů zajišťují hostům zábavu a komfort. Právě v létě mají zaměstnavatelé zvýšený zájem o spolehlivé brigádníky, kteří zvládnou sezónní nápor a vytvoří příjemné prostředí pro návštěvníky i turisty.

    „Nejvíce si letos vydělají na brigádách číšníci a servírky, jejichž hodinová mzda může dosahovat až 170 korun. Barmani mají obvykle sazbu kolem 165 korun za hodinu. Pomocní pracovníci v kuchyni nebo při snídaňovém servisu si přijdou na zhruba 155 korun, zatímco recepční v hotelu a obsluha stánku s občerstvením jsou placeni kolem 150 korun za hodinu. Nižší sazby, v rozmezí 135 až 145 korun za hodinu, patří například pokojským, úklidovým službám, plavčíkům nebo pomocníkům ve wellness. Jednodušší technické práce, jako je stěhování nebo výpomoc při opravách, se odměňují přibližně 150 korunami za hodinu. Tento rozptyl odměn odpovídá náročnosti a specializaci jednotlivých rolí v letní sezóně a liší se regionálně,“ říká Michal Španěl, manažer JenPráce.cz.

    Další zajímavosti a trendy v oboru
    Zaměstnavatelé ale v posledních letech pozorují měnící se postoj uchazečů o brigády – především mladí lidé stále častěji odmítají manuální a servisní práce jako jsou číšník, kuchyňská výpomoc nebo úklid, a upřednostňují spíše kancelářské pozice. Těch je ovšem výrazně méně a zájem o ně často převyšuje nabídku až čtyřnásobně. Mnozí uchazeči tak nakonec míří do gastronomie z nedostatku jiných možností.
    „Zajímavostí oboru je, že právě gastro pozice často nabízejí benefity jako bezplatné ubytování či stravu – jde o výhody, které restaurace, kavárny nebo hotely mohou poměrně snadno nabídnout s nízkými náklady. Největší zájem je dlouhodobě o místo barmana, zatímco kuchaři a šéfkuchaři patří mezi nejhůře obsazované profese. Trh práce se navíc začíná měnit i pod vlivem technologií – rychle přibývá podniků, které využívají samoobslužné kiosky či digitální objednávkové systémy. Ty sice zvyšují obrat a ulevují personálu, ale zároveň kladou vyšší nároky na digitální dovednosti obsluhy,“ říká Michal Španěl, manažer JenPráce.cz.

    Do situace zasahuje také legislativní novinka, která umožňuje zaměstnat brigádně i mladistvé od 14 let. Jejich využití je však omezené – například nesmějí pracovat s alkoholem – a zatím se příliš nerozšířilo. Důvodem může být neznalost podnikatelů nebo opatrnost vzhledem k přísným pravidlům. I přes tyto výzvy je jasné, že gastronomie bude i nadále silně spoléhat na letní brigádníky, byť jejich role i podoba práce se pod tlakem trendů proměňuje.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    brigády
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Český trh práce je v rámci EU na 15. příčce

    30. 6. 2025

    Nelegální agentury práce: skryté vykořisťování zaměstnanců pokračuje

    30. 6. 2025

    Zaměstnavatelé mění pohled na věk. Generace 50+ získává stále více pracovních příležitostí

    30. 6. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.