Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dospěl k názoru, že je v srpnu třeba dát černouhelné společnosti OKD peníze na červencové výplaty. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Babiš se dnešních jednání o OKD neúčastnil, v pátek ale uvedl, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.
„Nechci teď rozporovat, zda má jít o 155 nebo 140 milionů korun. Důležité je, že tato částka je nedostatečná. Vyřeší maximálně výplatu v srpnu za červenec a v září by se vláda opět vracela ke stejnému problému znovu,“ řekl dnes Mládek. OKD je od května v úpadku. Podle čtvrtečního vyjádření generálního ředitele OKD Dalea Ekmarka bude firma letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun. Při procesu reorganizace, kterému firma dává přednost před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Jinak podle ředitele hrozí to, že by firma musela zastavit provoz.
Na Úřadu vlády se dnes nejprve sešlo předsednictvo vlády s vedením OKD. Následovala schůzka pracovní skupiny Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Vedle Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se jí mimo jiné zúčastnili hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), vládní zmocněnec Jiří Cienciala nebo předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka. Přítomni byli také zástupci odborů a zaměstnavatelů.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík po jednání novinářům řekl, že premiér slíbil, že předsednictvo vlády bude o problému OKD jednat opět příští týden. „Bude se jednat o tom, jak zajistit provoz OKD do konce tohoto roku,“ uvedl. O tom, jak pokračovat dál, by podle něj měla vláda rozhodnout do 27. července. „Dnes už se nehovoří o tom, zda OKD půjčit nebo nepůjčit, ale o tom, jaká bude výše půjčky, jaké budou garance a kdo na to bude dohlížet,“ dodal.
OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12.000 lidí.