Vést pracovní tým, být pro něj inspirativní osobností, dobrým partnerem a především vzorem je pro současnou generaci nastupující na pracovní trh stěžejní. Za optimální dobu pro to stát se šéfem přitom považují tři, maximálně čtyři roky od nástupu do práce.
Dle nich obstojí v neustále se měnícím světě práce na pozici lídra člověk, který mimo jiné umí spolupracovat v týmu a je schopen přijmout názory druhých. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Adecco mezi mladými lidmi ze 48 zemí světa.
Podle názoru mladé generace, tzv. mileniálů, obstojí v budoucnu ve vedoucí pozici pouze ten, kdo je schopen týmové práce a efektivní komunikace, současně je ochoten přijímat názory ostatních spolupracovníků a přizpůsobit se změnám. Vedle tzv. měkkých dovedností by měl lídr zítřka disponovat také schopností plánování a tvorby obchodní strategie. Mladá generace přitom věří, že do vedení je nejvíce posune především vysoký stupeň emoční inteligence (51 %) a odpovídající pracovní a životní zkušenosti (41 %), v daleko menší míře pak dosažené vzdělání (8 %). Více než hluboké odborné specializace si cení zběhlosti v řadě oblastí napříč učebními obory.
Za pracovní úspěch mladí lidé dle průzkumu považují především příležitost podílet se na zlepšení celé společnosti. Naopak finanční výsledky podniku nebo osobní ohodnocení by podle nich neměly sloužit k měření úspěšnosti v zaměstnání.
„Mileniálové vyrůstali jako první ve světě plném moderních technologií, mají jiné hodnoty a specifické sny. V práci pak chtějí být součástí něčeho velkého a mít pozitivní dopad na celou společnost,“ uvádí ředitel Adecco ČR, Ondřej Wysoglad, a dále dodává, že tato generace je zvyklá na rychlejší vývoj světa, i proto chce rozmanitou kariéru, v níž rychle postupuje vpřed.
Do mezinárodního průzkumu s názvem „Lídři budoucnosti“ se zapojilo celkem 4 095 mladých lidí z Evropy, Asie, Jižní a Severní Ameriky a oblasti Středního východu