Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Legislativa»MPSV: Nelegální práci dlouhodobě řešíme, další účinný nástroj přijde už v říjnu
    Legislativa

    MPSV: Nelegální práci dlouhodobě řešíme, další účinný nástroj přijde už v říjnu

    By hrmag.cz8. 8. 2025Žádné komentáře2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Pixabay License
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Ministerstvo práce a sociálních věcí se dané problematice dlouhodobě věnuje. Už od 1. října 2025 budou přijata další účinná opatření. „Negativní dopady nelegální práce jsou příliš velké na to, abychom v potírání tohoto nešvaru ještě nepřitvrdili. Tratí na tom nejen stát, ale i samotný pracovník. Proto jsme přijali opatření, která potírání nelegální práce dále zefektivní. Věřím, že nejenže zamezíme daňovým únikům, ale především ochráníme lidi, kteří jsou v mnoha případech takto zneužíváni,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
    Ministerstvo práce a sociálních věcí přijalo ve věci nelegální práce v minulých letech i v současnosti velké množství opatření s cílem výrazně zefektivnit potírání tohoto vysoce nežádoucího jednání. Jednalo se například o úpravu definice nelegální práce, které zjednodušilo její prokazování, zvýšení kontrolních pravomocí inspektorů, možnost ukládání nových trestů (zákaz činnosti a trest zveřejnění rozhodnutí o pokutě), úpravu zákona inspekce práce, která umožní snadnější spolupráci s orgány finanční správy), atd.

    Další významné opatření spočívá ve změně zákona o zaměstnanosti. Dojde ke změně ohlašovací povinnosti práce cizinců, kdy nově cizinec již nebude moci začít vykonávat práci bez splnění ohlašovací povinnosti. Jinak by se zaměstnavatel dopustil přestupku nehlášené práce. Opatření nabude účinnosti už 1. října 2025. Dále je v legislativním procesu zákon o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který toto rozšíří na veškeré zaměstnance. Předpokládaná účinnost je od 1. července 2026.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí očekávají růst ekonomiky

    31. 3. 2026

    Změnu práce zvažuje aktuálně 15 % zaměstnanců. Vztahy rozhodují častěji než peníze

    25. 3. 2026

    Zaměstnanci neodcházejí kvůli práci samotné, ale kvůli chybějící perspektivě

    19. 3. 2026

    Comments are closed.

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • AI mění rozhodování top manažerů. Její širší využití ale brzdí roztříštěná data a chybějící pravidla
    • Sektor IT a podnikových služeb v ČR dosáhl 200 tisíc zaměstnanců
    • Pražský kancelářský trh čeká napjatý rok 2026. Poptávka zůstává silná navzdory omezené nabídce
    • Tichý rozklad zaměstnanců: Fenomén „quiet cracking“ se objevuje i v Česku, vliv má mimo jiné i AI
    • Grafton: Jednorázové retenční bonusy lidi neudrží
    • Legislativa jako motor inovací: co přináší nové zákony v oblasti IT
    • Kanceláře v roce 2026: Méně prostoru, vyšší kvalita. Fit-outy pomáhají firmám zvládnout rostoucí náklady
    • Od specialistů na umělou inteligenci po manažery udržitelnosti: nové pozice mění český trh práce
    • HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci
    • Cato Networks jmenuje Lukáše Mrázka do čela svého pražského výzkumného a vývojového centra
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.