Změny podílu nezaměstnaných reflektují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se projevuje dlouhodobější trend ochlazování trhu práce, což se pojí se snižující se poptávkou po pracovnících. Na druhé straně však ve prospěch vyšší zaměstnanosti působí sezónní efekty, kdy příchod teplého počasí znovu obnovuje aktivitu ve stavebnictví a dalších odvětvích, říká ekonom Národního institutu SYRI a CERGE-EI Jakub Grossmann.
Do budoucna se podle něj bude do čísel stále více promítat zapojování nástrojů AI do pracovních procesů. „Tyto nástroje zvyšují produktivitu firem, zároveň však snižují poptávku po typu pracovních pozic, u kterých lze lidské činnosti nahradit technologiemi,“ uvedl Grossmann.
První poznatky podle něj naznačují pokles poptávky po pracovnících na pozicích, kde lze AI využít. Příkladem jsou typicky například pracovníci pracující v oblasti zákaznické péče.
„Zároveň díky vyšší produktivitě spojené se zaváděním AI nástrojů vzniká vyšší poptávka po pracovních na pozicích, kde umělou inteligenci využít nelze. Typickým příkladem jsou řemesla nebo příprava a servírování jídla. Celkově je tedy pokles poptávky po pracovnících z titulu zavádění AI nástrojů výrazně utlumen tímto kompenzačním efektem,“ dodal Grossmann.
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o 0,1 procentního bodu na 4,3 procenta. Snížila se po čtyřech měsících růstu. Úřady práce registrovaly 322 140 uchazečů, zhruba o 4000 méně než o měsíc dříve. Počet volných míst se zvýšil na téměř 92.000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti výrazně nižší a činila pouze 3,9 procenta.