Neobsazenost kancelářských prostor v Brně loni klesla o šest procentních bodů na 13,7 procenta a bude se dál snižovat. V centru města je problém najít kancelářské prostory pro větší firmu. Na odborné konferenci v Brně to dnes uvedl Lukáš Netolický ze společnosti Cushman & Wakefield, která kancelářský trh v ČR sleduje.
Podle něj je současná situace pro investory příznivá. Nájemci mají chuť růst, mají si také z čeho vybírat. V Brně je aktuálně asi půl milionu metrů čtverečních kancelářských ploch. Mezi nájemci dominují IT firmy. Letos má vyrůst dalších 60.000 metrů čtverečních kanceláří. „Všechny projekty ve výstavbě mají z větší míry předpronajato,“ uvedl Netolický.
Moderní administrativní centrum vzniká například v jedné z bývalých výškových budov Cheposu. Vyjde na 200 milionů korun. Na kanceláře se nyní přestavuje část bývalého parkovacího domu Rozmarýn. Parkování zůstane jen v podzemí a ve zhruba polovině nadzemní části budovy. Pro vlastníka Imos facility se samotné parkování nevyplatilo.
IT firmy do Brna láká dostatek odborníků. Ve srovnání například s Prahou, Vratislaví, Krakovem nebo Bratislavou je ale cena za pronájem kanceláří poměrně nízká, nižší jsou také platy.
Podle Terezy Mikšíkové ze společnosti CPL JOBS s.r.o. se budou v Brně rozšiřovat centra sdílených služeb. Investice do nových prostor se prý vyplatí i proto, že mzdy oproti Praze rostou v Brně pomalu a konstantně a ve firmách se dramaticky neliší. „Kandidáti se přelívají z jedné společnosti do druhé, brněnský rybník je malý,“ uvedla Mikšíková. S trhem podle ní mohou zamíchat start-upy, jmenovala například prodejce letenek Skypicker, která se rozrůstá.