Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 30. dubnu 2025 celkem 318 540 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 3 600 méně než v březnu. Podíl nezaměstnaných ke konci dubna zůstal na 4,3 %.
V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,6 procentního bodu, tedy o 38 462 uchazečů.
Oproti předchozímu měsíci vzrostl v dubnu počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 4 046 na celkových 95 798.
Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Praze a v Pardubickém kraji, nejvíce lidí bez práce je v Ústeckém kraji.
„Nezaměstnanost se nezvyšuje, což je důležitou pozitivní zprávou pro stabilitu na trhu práce. Abychom tento trend udrželi a zároveň pomohli lidem najít co nejlepší uplatnění i v měnících se podmínkách, chceme nadále posilovat systém rekvalifikací, který se v posledních letech mimořádně osvědčil a řadě lidí pomohl najít vhodnější a zajímavější uplatnění. Přicházíme také s velkou reVizí dávkového systému tak, aby byl motivační k práci a zároveň spravedlivý,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Za duben zůstala nezaměstnanost na 4,3 %, což i přes nástup sezónních prací i růst volných pracovních míst ukazuje, že se nám rozevírají nůžky mezi lidmi, kteří práci hledají a jsou v evidenci úřadu práce, a pracovníky, které firmy na otevřená volná místa poptávají. Proto musíme klást ještě větší důraz na vzdělávání po celou dobu kariéry, včas řešit vhodné rekvalifikace a doplňovat kompetence průběžně, nejen až ve chvíli, kdy klienti řeší ztrátu zaměstnání,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. „Zároveň podle našich dat sledujeme, že přibližně třetina uchazečů si najde novou práci poměrně rychle, konkrétně do tří měsíců. Proto speciální péči věnujeme zejména osobám, které mají zhoršené podmínky na trhu práce,“ doplnil Krištof.
„Práci v Česku výrazně snáze a častěji mění lidé do 45 let věku, ve skupinách starších zaměstnanců už lidé častěji narážejí na předsudky, odmítání či úplný nezájem. Skoro dvě třetiny z těch, kteří změnou práce během roku projdou, to zvládnou nakonec samy, bez finanční či jiné pomoci úřadů či známých. Zhruba pětina lidí přitom přechází prakticky bez prodlevy z jednoho zaměstnání do druhého, dalších 16 % si najde novou práci do dvou měsíců, 28 % do tří měsíců. Oproti předešlým letům však nezanedbatelně narostl podíl lidí, kteří hledají novou práci déle než tři měsíce, plná pětina dokonce déle než šest měsíců,“ okomentoval aktuální situaci Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu společnosti Alma Career Czechia. Upozornil přitom, že podle aktuálního průzkumu Alma Career mezi zaměstnanci 40 % z těch, kteří změnami práce za poslední rok prošli, uvádí, že hledali cokoliv i za horších podmínek, jen aby měli novou práci co nejrychleji a nečelili výraznému výpadku příjmů.
Nezaměstnanost z pohledu regionů
V rámci krajského srovnání meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob (dále „PNO“) v Praze a v Karlovarském kraji (o 0,1 procentního bodu). Meziročně se potom podíl nezaměstnaných oproti dubnu loňského roku nejvíce zvýšil v kraji Karlovarském (o 0,9 procentního bodu), dále v Libereckém, Moravskoslezském, Olomouckém a v Ústeckém kraji, shodně o 0,7 procentního bodu (dále „p. b.“). V absolutní hodnotě přibyli uchazeči o zaměstnání v dubnu proti březnu rovněž v Praze, Libereckém a v Karlovarském kraji.
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v dubnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most (9,4 %), Karviná (8,9 %) a dále Bruntál (7,5 %), Chomutov (7,5 %) a Sokolov (7,1 %). Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde je nejnižší v rámci celé republiky, ale také v Rychnově nad Kněžnou, v Pelhřimově, ve Zlíně, v Benešově a v Jičíně. Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně nejvíce narostl podíl nezaměstnaných osob v okresech Karviná, Teplice, Česká Lípa a Sokolov. Meziročně pak v dubnu došlo k nejvyššímu nárůstu PNO v okresech Most a Sokolov, Česká Lípa a Vsetín.
Díky sezónním pracím klesla výrazněji nezaměstnanost mužů
Během dubna se na Úřadu práce ČR nově zaevidovalo 39 939 lidí, z toho 32 % se registrovalo samostatně online pomocí Klientského portálu Jenda. Počet nově evidovaných uchazečů za duben byl oproti předchozímu měsíci vyšší o 3 866 osob, meziročně o 3 736 osob. Z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání bylo 168 616 žen, ty tak tvořily podíl 52,9 %. Podíl nezaměstnaných mužů poklesl v dubnu na 4,0 % a žen zůstal na 4,6 %.
O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence ÚP ČR žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí např. z oblasti maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, výroby motorových vozidel, vzdělávání, veřejné správy a obrany nebo pracovali v oblasti poštovních a kurýrních služeb. Mimo Prahu, která je ve statistikách považována za jeden region, tak z hlediska okresů nejvíce nezaměstnaných vstoupilo nově do evidence ÚP ČR v okrese Brno-město, konkrétně 1 753 osob, nejméně v okrese Jeseník, přesně 156 osob.
Z evidence ÚP ČR v dubnu odešlo 43 539 uchazečů, tj. o 3 122 osob více než v předchozím měsíci a o 1 209 osob méně než loni v dubnu. Do nového zaměstnání nastoupilo 35 836 lidí. Řada z nich našla uplatnění v oblasti maloobchodu, velkoobchodu, ve veřejné správě, vzdělávání, ve výrobě kovových konstrukcí nebo zdravotní péči.
Počet volných míst v evidenci úřadu práce vzrostl o více než 4 %
Zaměstnavatelé nabízeli ke konci dubna prostřednictvím ÚP ČR celkem 95 798 volných pracovních míst, což je o 4 046 více než v březnu, jedná se tedy o nárůst o 4,4 %. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru zhruba 3,3 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná (23,7), Sokolov (17,2), Děčín (12,8), Hodonín (12,1) nebo Bruntál (10,5). Na nahlášená volná pracovní místa hledají zaměstnavatelé z téměř 73 % uchazeče se základním či nižším vzděláním, 68,7 % tvoří volná místa vhodná i pro cizince.
Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o kuchaře, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Absolutně nejvíce volných pracovních míst nabízí zaměstnavatelé v Praze (24 983 míst) a ve Středočeském kraji (16 338 míst). Data volných míst na rozdíl od statistik evidovaných nezaměstnaných nevypovídají komplexně o celém trhu práce, mnoho pozic se obsazuje na pracovním trhu prostřednictvím mimo poptávku přes ÚP ČR.
Nejvíce lidí najde práci do tří měsíců
Za posledních 12 měsíců se změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v evidenci ÚP ČR. V meziročním srovnání klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 2,4 procentního bodu na 26,2 %. Jde celkem o 83 381 osob. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,0 procentní body na 32,6 % (103 747 osob).
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 86 tisíc lidí
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v dubnu 2025 celkem 86 427 osob, což představuje 27,1 % všech uchazečů o zaměstnání (březen – 28,4 %, duben 2024 – 30,4 %). Počet uchazečů o zaměstnání s nárokem na podporu v nezaměstnanosti meziročně vzrostl o 1 299 osob. V dubnu 2025 vyplatil ÚP ČR podle předběžných údajů v rámci podpor v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci celkem 1 261 061 tis. Kč, v březnu 2025 to bylo celkem 1 375 265 tis. Kč.
Aktivní politika zaměstnanosti: o dvě třetiny více rekvalifikovaných proti loňsku
ÚP ČR pomáhá prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) zejména všem skupinám uchazečů a zájemcům ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností. Prostřednictvím těchto nástrojů úřad k 30. dubnu letošního roku podporoval celkem 18 062 uchazečů a zájemců o zaměstnání (jde o celkový počet všech uchazečů nebo zájemců o zaměstnání, kteří ke konci dubna 2025 využívali jakýkoliv nástroj APZ). V loňském roce získalo ve stejném období v rámci nástrojů APZ podporu celkem 10 014 osob, jde o meziroční nárůst o 80 %.
Například v rámci veřejně prospěšných prací pracovalo na konci dubna 308 lidí. Novým nástrojem, který Úřad práce ČR nyní pilotně ověřuje, je integrační pracovní místo. Tento nástroj zaměřen na osoby s kumulovanými sociálními hendikepy, a kromě zaměstnání zahrnuje i další individuální sociální podporu zaměstnaného, využívalo ke konci dubna 2025 celkem 111 osob. Zaměstnání 4 870 osob podpořily finanční prostředky v rámci vyhrazených společensky účelných pracovních míst (SÚPM). Pro 19 z nich zřídili zaměstnavatelé zcela nová místa, v jejichž rámci ÚP ČR přispívá na jejich vybavení. Dalších 634 bývalých uchazečů o zaměstnání ke konci dubna 2025 s podporou získanou prostřednictvím SÚPM soukromě podnikalo. V návratu na pracovní trh také pomáhá příspěvek na podporu regionální mobility. Touto cestou ÚP ČR na konci dubna 2025 podporoval 574 lidí.
Zvýšenou péči věnuje ÚP ČR též osobám se zdravotním postižením (OZP). I v jejich případě poskytuje příspěvky na podporu pracovního uplatnění. Ke konci dubna takto podpořil 288 OZP. Velmi důležitým nástrojem aktivní politiky zaměstnanosti jsou rekvalifikace, kterými Úřad práce ČR finančně pomáhá nejen uchazečům, ale také zájemcům o zaměstnání, tedy těm, kteří zaměstnání mají. K 30. dubnu 2025 se jich účastnilo celkem 7 255 osob, což je meziročně o 60 % více. Za první čtvrtletí roku letošního roku se rekvalifikace účastnilo již 20 590 klientů ÚP ČR, což je meziroční nárůst o 59 %.
Důležitými nástroji aktivní politiky zaměstnanosti jsou také zvolené rekvalifikace a kurzy digitálního vzdělávání dostupné na jsemvkurzu.cz. V dubnu 2025 se jich účastnilo celkem 8,5 tis. osob, což je meziročně téměř trojnásobek. Byli mezi nimi lidé téměř všech věkových kategorií, včetně několika účastníků ve věku přes 80 let, kteří se zajímali o témata umělé inteligence a kyberbezpečnost.