Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Bez práce bylo 394.789 lidí, nejméně od ledna 2009. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129.054, což bylo nejvíc od října 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Loni v květnu činil podíl nezaměstnaných 6,4 procenta a práci nemělo zhruba 465.700 lidí.
„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a doznívající nástup jarních sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících budou zaměstnavatelé podle úřadu nabírat další pracovníky a nezaměstnanost tak bude s největší pravděpodobností ještě klesat.
Během května se na úřadech práce nově zaregistrovalo 40.937 lidí. Více než 61.000 jich naopak z evidence odešlo. Novou práci v květnu získalo 41.931 lidí.
Z evidence úřadů práce v květnu odcházeli hlavně muži, meziměsíčně jich ubylo víc než 13.500. Vedle nástupu sezonních prací to podle úřadu souvisí také s vysokým počtem míst v průmyslu. Míra nezaměstnanosti žen v květnu dosáhla 5,7 procenta, zatímco v případě mužů 5,1 procenta.
Nejnižší nezaměstnanost v zemi vykazovaly ke konci května okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín, kde se míra nezaměstnanosti pohybovala pod třemi procenty. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala v květnu na Mostecku, kde bylo bez práce 11,3 procenta lidí, a dále na Karvinsku a v okrese Ústí nad Labem.
Ve srovnání s dubnem ale zaznamenalo pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů. Nejvíce se situace zlepšila na Jinřichohradecku, Rychnovsku a Svitavsku.
Analytik Komerční banky David Kocourek snížení počtu nezaměstnaných očekával. „Za tímto vývojem ovšem stojí z velké části sezónnost, když sezónně očištěný podíl nezaměstnaných poklesl pouze o jednu setinu,“ upozorňuje. Příčinu vidí Kocourek ve zpomalení dynamiky hospodářského vývoje. Lidí bez práce ale podle něj bude dále ubývat, byť pomalejším tempem.
Počet volných pracovních míst v nabídce úřadu práce v květnu meziměsíčně vzrostl o 4774. Před rokem bylo volných míst dokonce o 36.353 méně. Na jednu volnou pozici připadá v současné době 3,1 uchazeče, ale například na Karvinsku je to 14,7 uchazeče a na Ústecku se o jedno volné místo zajímá v průměru více než tucet lidí (12,4). Nové pracovníky hledají zejména zaměstnavatelé ve Středočeském kraji, Praze a v kraji Moravskoslezském.
Tradičně velká poptávka byla mezi zaměstnavateli po technických profesích napříč všemi obory. „Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance,“ uvádí Úřad práce.
Z květnových statistik vyplývá dobrá zpráva i pro zájemce o brigády. Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce v rámci krátkodobých pracovních poměrů téměř 800 pozic. Většina firem ale hledá brigádníky spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance.