Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Trh práce»Nezaměstnanost v Česku zůstala v červnu na 4,2 %
    Trh práce

    Nezaměstnanost v Česku zůstala v červnu na 4,2 %

    hrmag.czBy hrmag.cz8. 7. 2025Updated:8. 7. 2025Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 30. červnu 2025 celkem 315 465 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 595 méně než v květnu a o 42 781 uchazečů více než před rokem.
    Podíl nezaměstnaných ke konci června zůstal na 4,2 %, meziročně byl vyšší o 0,6 procentního bodu.
    Firmy nabízely téměř 98 700 volných pracovních míst, nejvíce v Praze a Středočeském kraji.
    Více jak třetina nových uchazečů se zaevidovala na úřadu práce online přes Klientskou zónu Jenda prostřednictvím webu nebo mobilní aplikace.

    „Dlouhodobě nízká nezaměstnanost v České republice, která se v i červnu udržela na úrovni 4,2 %, spolu s rostoucí nabídkou volných pracovních míst znamenají, že zaměstnanci i nadále nacházejí na trhu práce své uplatnění. České firmy stále hledají nové pracovníky s odpovídající kvalifikací a v průměru jim nabízejí až o 12 % vyšší mzdu ve srovnání s jejich dosavadním zaměstnáním. O osm procent si pak mohou polepšit i ti, kteří nastoupí na novou pozici poté, co byli evidováni na úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
    „Podíl nezaměstnaných osob v červnu zůstal na 4,2 % a Česká republika patří v rámci celé Evropské unie ke státům s nejnižší nezaměstnaností. Statistiky nám potvrzují, že nezaměstnanost i přes zapojení sezónních pracovníků spíše stagnuje, přitom ale počet volných míst, které firmy nabízí, nadále roste. Tato situace na trhu práce, kterou už sledujeme několik měsíců, setrvává jak v celé zemi, tak v jednotlivých regionech. Zároveň se nám daří v krajích reagovat na několik hromadných propouštění, při kterých pomáháme dotčeným zaměstnancům s tím, jak a kde hledat práci, jak napsat životopis i jak se připravit na výběrové řízení, ale ideálně je propojujeme s novými zaměstnavateli ještě před evidencí na úřadu práce,“ okomentoval generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
    „V červnu zůstala míra nezaměstnanosti stabilní a řada firem se před začátkem letních prázdnin snažila doplnit stavy sezónními pracovníky, zejména v odvětvích jako zemědělství a cestovní ruch. Kvůli dovoleným a s tím spojeným provozním omezením se výběrová řízení často přesouvají až na konec léta a začátek podzimu, zároveň i kandidáti takto odkládají hledání nového zaměstnání, pokud je nenutí jejich finanční situace. Tato kombinace faktorů vede k celkovému zpomalení pohybu na trhu práce a stagnaci. Dlouhodobě silná poptávka přetrvává v IT, zdravotnictví a sociálních službách, zejména kvůli postupně stárnoucí populaci. Podobně je tomu ve výrobě, technice a řemeslných profesích, kde se i nadále projevuje akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků se znalostí moderních technologií,“ doplnil Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.

    Nezaměstnanost z pohledu regionů
    V rámci krajského srovnání zůstává nejvyšší podíl nezaměstnaných osob (dále „PNO“) v Ústeckém kraji (6,5 %) a v Moravskoslezském kraji (6,0 %). V porovnání s letošním květnem se změnil podíl nezaměstnaných osob pouze ve dvou krajích. V hlavním městě Praha došlo k nárůstu o 0,1 p. b. a v Karlovarském kraji k poklesu o 0,1 p. b. Meziročně se PNO v porovnání se statistikami za stejné období loňského roku nejvíce zvýšil v kraji Karlovarském a Libereckém, konkrétně o 0,9 p. b. a dále v Moravskoslezském kraji o 0,8 p. b.

    Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v červnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most (9,4 %), Karviná (9,0 %), dále Chomutov (7,4 %), Bruntál (7,1 %) a Sokolov (7,0 %). Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také v Rychnově nad Kněžnou, v Pelhřimově, v Benešově, ve Zlíně, Jičíně a v Ústí nad Orlicí. Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně došlo k největší změně PNO v okrese Karlovy Vary a Jeseník (pokles o 0,3 p.b.), Znojmo, Český Krumlov a Bruntál (pokles o 0,2 p.b.). K nárůstu podílu nezaměstnaných osob došlo celkem ve 14 okresech (o 0,1 p. b.). Meziročně se pak v květnu PNO nejvíce zvýšil v okresech Česká Lípa, Sokolov, Ostrava a Vsetín.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?

    9. 7. 2025

    Trh práce ochlazuje a chybí mu flexibilita

    9. 7. 2025

    Českému strojírenství chybí lidé, nejhůře se shánějí kvalifikovanější pozice

    7. 7. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.