Úřad práce ČR evidoval k 31. 1. 2025 celkem 320 516 uchazečů o zaměstnání, o 14 038 více než v prosinci 2024. Podíl nezaměstnaných ke konci ledna vzrostl na 4,3 % (nárůst o 0,2 procentního bodu). V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,3 procentního bodu, tedy o 24 970 uchazečů.
Pokračuje pozitivní trend výrazného nárůstu intenzity aktivní politiky zaměstnanosti včetně rekvalifikací, kdy Úřad práce ČR dokázal těmito nástroji v lednu podpořit o 165 % lidí více než v lednu 2024.
„Po mnoha letech měníme podobu statistik nezaměstnanosti. Ty budou nově k dispozici na jednom místě, přehledně online. Nové statistiky také nabízí křížové charakteristiky jednotlivých socio-demografických skupin z hlediska jejich uplatnění na trhu práce. Díky těmto datům budeme například mnohem lépe a přesněji vědět, komu reálně v Česku hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, což je zásadně důležitý parametr. A těmto ohroženým skupinám pak budeme moci i snáze a efektivněji pomoci,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. Zdůrazňuje přitom, že díky novému online rozhraní na https://data.mpsv.cz/portal si bude moci kdokoliv vytáhnout potřebná data ve formátech JSON nebo CSV a zobrazit si je i ve vizuální podobě různých grafů a tabulek. Případní zájemci si tak budou moci zpracovat vlastní analýzy.
Při srovnání s lednem loňského roku je patrný jen velmi mírný pokles poptávky zaměstnavatelů (o ~1,2 %), přičemž vloni i předloni jsme byli svědky o něco rychlejších meziročních poklesů oproti rekordní poptávce z r. 2022. V aktivitě kandidátů je naopak v posledních měsících celkem jasně patrný růstový trend: za leden přes největší pracovní portály alespoň 1x zaslalo své CV na obsazované pozice dohromady 173 161 kandidátů, kteří celkově zaslali bezmála 760 tisíc reakcí/CV – v obou případech jde o meziroční nárůst o takřka 8 %,” uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovní trhu ze společnosti Alma Career Czechia. Navzdory tomu na pracovním trhu z pohledu zaměstnavatelů zůstává podle něj celá řada oborů, profesí i zaměření, v nichž jsou nově otevřená místa jen velmi obtížně obsaditelná při nedostatečném počtu dostupných kandidátů s odpovídající kvalifikací. „Začíná se tak projevovat paradoxní situace, kdy při postupně mírně rostoucím počtu lidí, kteří musejí (nebo chtějí) změnit zaměstnavatele, zároveň roste i počet a podíl pozic, které se firmám dlouhodobě nedaří vhodně obsadit. Kvůli postupnému stárnutí české zaměstnané populace a slabým populačním ročníkům současných absolventů se tento fenomén bude dále stupňovat – a mj. i kvůli tomu nadále poroste význam celoživotního vzdělávání zaměstnanců, průběžného doplňování jejich kvalifikace či celkových rekvalifikací,” zdůrazňuje Tomáš Ervín Dombrovský.
V evidenci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) bylo v lednu 2025 nově registrováno 50 480 lidí. Proti předchozímu období došlo k výraznému poklesu počtu volných pracovních míst. Naplno se tak projevila legislativní úprava v podobě novely zákona o zaměstnanosti, kdy jsou neobsazená volná místa po 6 měsících automaticky vyřazována z databáze.
Nezaměstnanost z pohledu regionů
V rámci krajského srovnání meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob kromě hlavního města Prahy ve všech krajích. V absolutní hodnotě přibylo v lednu 2025 proti prosinci 2024 nejvíce uchazečů o zaměstnání v Jihočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Co se týká meziročního srovnání, tak podíl nezaměstnaných se proti lednu 2024 nejvíce zvýšil v kraji Libereckém (o 0,6 procentního bodu), dále ve Zlínském, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji (shodně o 0,5 procentního bodu). Meziroční pokles podílu nezaměstnaných zaznamenal jediný kraj, a to hl. m. Praha, v ostatních 13 krajích eviduje Úřad práce ČR meziroční nárůst.
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v lednu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most, Karviná a Bruntál – všechny přes 8 %. Naopak minimální nezaměstnanost pod 3 % eviduje Úřad práce ČR v okresech Praha – východ a Praha – západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Benešov, Zlín, Mladá Boleslav a celé hl. město Praha. Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně nejvíce narostl podíl nezaměstnaných osob v okrese Znojmo (o 0,7 proc. bodu), Český Krumlov, Jeseník, Jindřichův Hradec a Prachatice (všechny o 0,6 proc. bodu). Naopak Brno, Mladá Boleslav, Praha, Sokolov a Teplice si udržely stejný podíl nezaměstnaných osob. Meziročně pak v lednu došlo k nejvyššímu nárůstu nezaměstnanosti v okresech Most, Česká Lípa, Vsetín, Český Krumlov, Prostějov, Jihlava, Ostrava a Vyškov. Naopak pokles proti lednu 2024 zaznamenaly okresy Nymburk, Mělník
a celá Praha.
Ke konci ledna 2025 nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR celkem 83 323 volných pracovních míst, o 163 250 méně než v prosinci 2024 a o 183 460 méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru zhruba 3,8 uchazeče o zaměstnání. Z toho nejvíce v okresech Karviná (28,2), Sokolov (16,9), Děčín (15,5), Hodonín (15,2), Bruntál (13,3). Na 72,3 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 68,6 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze (21 225 míst) a ve Středočeském kraji (14 833 míst).