Úřad práce ČR evidoval k 30. 11. 2023 celkem 263 226 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 2 585 více než v předchozím měsíci a o 6 039 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob se meziměsíčně, ani meziročně nezměnil. Ke konci listopadu činil 3,5 %. V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR třetí nejnižší v rámci celé Evropské unie. Podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen) dosáhla 2,9 % (průměr EU 6 %).
V listopadu zůstala nezaměstnanost na stejné hodnotě jako v říjnu, přesto z evidence Úřadu práce ČR odešlo 36 152 lidí. V rámci krajského srovnání klesl podíl nezaměstnaných osob ve dvou regionech, a to v Praze a ve Středočeském kraji, kde také v absolutní hodnotě ubylo nejvíce uchazečů o zaměstnání. Hlavní město hlásí největší pokles i v rámci meziročního srovnání. Za poslední dva roky se meziročně snížil podíl uchazečů o zaměstnání v kategorii 50+, a to o 1,4 p. b. V předchozím měsíci mírně klesl počet volných pracovních míst.
„Dlouhodobé udržení velmi nízké míry nezaměstnanosti v rámce celé EU je pro Českou republiku úspěchem, který odráží mimo jiné schopnost našich firem generovat nová pracovní místa. Za to bych znovu rád poděkoval všem zaměstnavatelům. I přes tuto pozitivní situaci však na druhé straně stále čelíme výzvě v podobě obsazování mnoha prázdných pracovních pozic. Zaměřujeme se proto třeba na zpružnění procesu přijímání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, abychom posílili a diverzifikovali náš trh práce,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
„Jsme největší pomáhající organizace v ČR. V rámci individuálního přístupu se snažíme klientům pomoci najít rychle novou práci nebo třeba získat nové znalosti či dovednosti a také si prohloubit ty stávající. Jinak řečeno – pomáháme lidem zvýšit jejich šance na pracovní uplatnění. Současně velmi úzce a pravidelně komunikujeme se zaměstnavateli v regionech, zjišťujeme jejich potřeby a pravidelně aktualizujeme seznam volných pracovních míst. Tak, abychom je mohli co nejlépe párovat s evidovanými uchazeči o zaměstnání. Díky tomu se podílíme na sladění nabídky a poptávky na pracovním trhu,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. V návaznosti na zimní turistickou sezónu zaměstnavatelé hledají krátkodobé zaměstnance např. na provoz vleků, do pohostinství nebo třeba instruktory lyžování.
Pokud jde o předvánoční brigády – vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé hledají brigádníky zejména prostřednictvím svých zaměstnanců, sociálních sítí nebo internetových portálů, objevují se tyto nabídky v evidenci ÚP ČR v menší míře. Situace je v tomto ohledu obdobná, jako v předchozích letech, kdy měli zájem např. o prodejce ve stáncích, pracovníky ve skladech, v e-shopech, prodejnách, na rozvoz zboží, ostrahu v obchodech apod.
V následujících měsících nezaměstnanost, v souvislosti s útlumem sezónních prací, pravděpodobně vzroste. Což odpovídá klasické vývojové křivce. Situaci mohou, i přes aktuální stabilizaci, nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině.
Ukrajina
Z dat ÚP ČR vyplývá, že od vypuknutí konfliktu do konce listopadu 2023 získalo práci celkem 343 392 osob z Ukrajiny pod dočasnou ochranou (zhruba ¾ – 234 674 – z nich jsou ženy). Některé se už vrátily zpět domů nebo ze zaměstnání odešly. Ke konci předchozího měsíce jich na území ČR pracovalo 125 418. Nejvíce ve Středočeském (22 268 osob) a v Plzeňském kraji (17 819 osob) a v Praze (15 253 osob). Nejčastěji jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo jako obsluha stacionárních strojů a zařízení. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali.
Ke konci předchozího měsíce evidoval ÚP ČR celkem 14 316 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou (říjen 14 555 osob). Podali si žádosti o zaevidování jako zájemci (1 224 osob, říjen 1 347 osob) nebo uchazeči (13 092 osob, říjen 13 208 osob) o zaměstnání. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání pak tvořili 5 % (říjen 5,1 %). Od vypuknutí krize na Ukrajině se do 30. 11. 2023 zaevidovalo na ÚP ČR celkem 48 613 (říjen 47 569) osob s dočasnou ochranou.
Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je v případě této skupiny klientů jazyková bariéra. Úřad práce ČR proto nabízí cizincům mimo jiné pomoc s financováním rekvalifikačních kurzů českého jazyka, do kterých dosud (od vypuknutí konfliktu na Ukrajině) nastoupilo celkem 9 017 lidí a 7 869 z nich ho také už absolvovalo. Jen v listopadu 2023 kurz zahájilo 444 cizinců. Ve stejném měsíci rekvalifikaci 873 osob úspěšně ukončilo. Vždy se jednalo o zvolenou rekvalifikaci. Pokud jde o kurzy odborné, probíhá jich méně. Důvodem je nedostatečná znalost českého jazyka. Nejčastěji se jedná o rekvalifikace pro pracovníky v sociálních službách. ÚP ČR nabízí pomoc s financováním kurzů českého jazyka i zaměstnavatelům, u kterých občané Ukrajiny už pracují. A to prostřednictvím příspěvků v rámci projektu POVEZ II. Veškeré aktuální informace spadající v této souvislosti do agendy ÚP ČR jsou k dispozici na webových stránkách.
Nezaměstnanost v regionech
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob (podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let) byl v listopadu v Ústeckém (5,4 %) a Moravskoslezském kraji (4,9 %). Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob ve stejném období i loni. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v kraji Zlínském, Kraji Vysočina (2,6 %), v kraji Plzeňském a Jihočeském (shodně 2,7 %). Meziročně se situace nejvíce změnila v Pardubickém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti listopadu 2022 o 0,3 p. b. Na úrovni okresů jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci listopadu v okrese Praha-východ (1,4 %), Praha-západ (1,5 %), Pelhřimov (1,7 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (8 %), Most (7 %) a Bruntál (6,4 %).
Struktura uchazečů o zaměstnání
Z celkového počtu evidovaných uchazečů bylo 144 516 žen a tvořily 54,9 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných mužů vzrostli na 3,1 %, u žen zůstal na 3,9 %.
V uplynulém měsíci hledalo práci 36 374 osob se zdravotním postižením (OZP) – 13,8 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 10 450 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky ostrahy, uklízeče nebo třeba švadleny.
Průměrný věk nezaměstnaných byl v listopadu 42,6 roku, loni to bylo 43,2 roku. Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám.
V meziročním srovnání v listopadu mírně vzrostl podíl nezaměstnaných osob ve věkové skupině do 29 let a ve skupině 30-49 let. Naopak v kategorii 50 plus došlo k jeho poklesu, a to o 1,4 p. b. V evidenci ÚP ČR bylo k 30. 11. 2023 celkem 94 020 uchazečů nad 50 let a tvořili 35,7 % z celkového počtu nezaměstnaných.
Z hlediska stupně vzdělání byli bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním.
Změny ve struktuře nezaměstnaných podle stupně vzdělání ukazují, že k nejvyššímu meziročnímu nárůstu došlo v případě evidovaných uchazečů se základním vzděláním (o 13 685) a uchazečů se vzděláním vysokoškolským (o 5 959). Pokud jde o rozdělení podle profesí, ke konci listopadu bylo v evidenci ÚP ČR nejvíce pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, a to 80 021.
Ke konci předchozího měsíce evidoval ÚP ČR celkem 15 102 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Meziměsíčně je to méně o 1 422 osob, meziročně pak více o 1 432 lidí. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,7 % (říjen – 6,3 %, listopad 2022 – 5,3 %). Z celkového počtu absolventů a mladistvých evidoval Úřad práce ČR 10 185 jen absolventů.
Pokud jde o mladistvé mezi 15–18 lety, evidoval jich ÚP ČR celkem 4 948 (říjen 2023 – 4 829, listopad 2022 – 4 249) a tvořili 1,9 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Stejně jako jiným skupinám uchazečů o zaměstnání, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, věnuje ÚP ČR i těmto klientům zvýšenou péči. Speciálně mladistvým pak velkou pozornost věnují kariéroví poradci z Informačních a poradenských středisek, kteří si je zvou na individuální schůzky a s uchazeči intenzívně pracují. Je-li je to jen trochu možné, snaží se je nasměrovat zpět ke studiu na střední škole nebo učilišti. Tedy udržet je ve vzdělávacím procesu. Případně jim nabízí například vhodnou rekvalifikaci. Mají přehled o školách v jednotlivých regionech a dokáží v tomto smyslu velmi efektivně pomoci.
Za posledních 12 měsíců se změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v evidenci ÚP ČR.
V meziročním srovnání klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než 3 měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 0,9 p. b. na 35,6 %. Tedy celkem na 93 733 osob. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 1,8 p. b. na 30,6 %, (80 598 osob). Průměrná délka evidence ve srovnání s říjnem klesla o 3 dny na 491.
Noví a umístění uchazeči o zaměstnání
Během listopadu se na Úřadu práce ČR nově zaevidovalo 38 737 lidí. To je meziměsíčně více o 665 osob (o 1,7 %) a meziročně více o 810 (o 2,1 %) uchazečů. Nejvíce nových nezaměstnaných hlásí Moravskoslezský (5 068) a Jihomoravský kraj (4 648). Naopak nejméně kraj Karlovarský (1 280). Z hlediska okresů pak nejvíce nově nezaměstnaných vstoupilo do evidence ÚP ČR v Praze (3 694) a nejméně v okrese Rokycany (172). O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence ÚP ČR žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí např. z oblasti veřejné správy, obrany a sociálního zabezpečení, maloobchodu a velkoobchodu, vzdělávání, výroby kovových konstrukcí, stravování a pohostinství nebo rostlinné živočišné výroby.
Naopak z evidence, jak už bylo uvedeno, odešlo 36 152 uchazečů, tj. o 4 299 osob (o 10,6 %) méně než v předchozím měsíci a o 380 (o 1,0 %) méně než v listopadu 2022. Novou práci získalo 25 079 lidí. Řada z nich našla uplatnění v oblasti maloobchodu, vzdělávání, velkoobchodu, ve veřejné správě, ve zdravotnictví, ve výrobě kovových konstrukcí nebo výrobě potravinářských výrobků.
Podpora v nezaměstnanosti
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v listopadu 76 986 osob, což představuje 29,2 % všech uchazečů o zaměstnání (říjen 2023 – 28,3 %, listopad 2022 – 29,7 %).
Počet lidí s nárokem na podporu v nezaměstnanosti meziročně vzrostl o 541 osob. Uchazeči v průměru dostávali 10 610 Kč měsíčně (listopad 2022 – 9 829 Kč). Podporu v nezaměstnanosti do 4 500 Kč pobíralo 5 835 (7,6 %) osob. Jedná se zejména o klienty, kteří přišli do evidence ÚP ČR např. po skončení rodičovské dovolené, pečovali o osobu blízkou nebo byli v dočasné pracovní neschopnosti po skončení výdělečné činnosti. Maximální výši podpory, tedy 22 798 Kč, pak ÚP ČR v listopadu vyplácel 3 974 (5,2 %) uchazečům o zaměstnání.
V předchozím měsíci vyplatil Úřad práce ČR podle předběžných údajů v rámci podpor v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci celkem 850 763 tis. Kč (říjen 850 405 tis. Kč).
Volná pracovní místa
Ke konci předchozího měsíce nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR celkem 278 708 volných pracovních míst, o 1 788 méně než v říjnu a o 13 262 méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. Z toho nejvíce v okresech Karviná (9,8), Bruntál (7,2), Jeseník (5,2) a Děčín (4,6). Na přibližně 73 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 69,5 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře, uklízeče nebo zedníky, kamnáře a dlaždiče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze (84 332 míst) a ve Středočeském kraji (56 009 míst).
V předchozím měsíci nahlásili zaměstnavatelé celkem 15 583 nových volných pracovních míst, což je o 1 253 méně než ve stejnou dobu loni. Odchodem zaměstnanců se uvolnilo 1 846 míst. ÚP ČR naopak obsadil 3 461 volných pracovních míst.