Obavy z nezaměstnanosti má v Česku 54 procent lidí v produktivním věku. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků květnového průzkumu agentury STEM. V případě hrozící ztráty místa by tři čtvrtiny Čechů byly ochotny pracovat mimo svůj obor, ale jen 41 procent by se za prací přestěhovalo do jiného kraje. V dubnu bylo v České republice bez práce 5,7 procenta lidí.
„Od roku 2013, kdy míra obav z nezaměstnanosti dosáhla mezi lidmi v produktivním věku vrcholu, pozorujeme velmi pozvolné oslabování podílu těch, kteří se bojí, že ztratí svou práci,“ uvádí STEM. Aktuální data jsou podle sociologů na úrovni před začátkem ekonomické krize v roce 2009.
Větší obavu ze ztráty zaměstnání v květnovém průzkumu vykazovaly ženy než muži. Nezaměstnanosti se také výrazněji obávali lidé s nižším vzděláním, zaměstnanci v dělnických profesích a provozní pracovníci.
Autory výzkumu rovněž zajímalo, co jsou lidé ochotni udělat v případě hrozící ztráty pracovního místa. Tři čtvrtiny respondentů byly ochotny pracovat mimo svou kvalifikaci a 72 procent dotázaných by se smířilo s nižším platem. Ochotu stěhovat se za prací do jiného kraje vyjádřilo 41 procent lidí.
Ochota lidí pracovat za méně peněz se od roku 2013 postupně mírně snižuje, uvádějí autoři výzkumu. O 14 procentních bodů se zato snížila ochota pracovat mimo svůj obor. „Ochota stěhovat se za prací zůstává podle květnového průzkumu na stejné úrovni jako v předchozích letech, mobilita pracovní síly je tedy stále stejná, relativně nízká,“ tvrdí STEM.
Nezaměstnanost v České republice letos v dubnu klesla na 5,7 procenta a lidí bez práce bylo podle Úřadu práce ČR nejméně od ledna 2009. Počet volných míst naopak vzrostl na 124.280 pozic, což byla nejširší dubnová nabídka od roku 2008.
Názory občanů zjišťovala agentura STEM v období od 4. až 13. května. Na otázky sociologů odpovědělo 1292 respondentů.