Výrobce potravin Hamé plánuje ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR nabídnout práci zaměstnancům zkrachovalé černouhelné OKD. Podniku v Česku chybí desítky pracovníků, vedle kvalifikovaných profesí je pro firmu obtížné obsadit už i místa výrobních dělníků. Po jednání s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým to dnes uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl. Hamé nyní v Česku zaměstnává zhruba 1800 lidí.
Místo by mohli v tuzemských závodech Hamé získat třeba lidé z obslužných profesí OKD, potravinářská firma potřebuje elektrikáře a údržbáře, řekl ČTK mluvčí Hamé Petr Kopáček. „Jedná se o práci, případně ubytování,“ dodal. Hamé podle něj požádala Hospodářskou komoru o zprostředkování, protože komora má zastoupení v rámci celé republiky.
Z OKD má ke konci června odejít dohodou zhruba 350 zaměstnanců a na přelomu září a října dalších téměř 900. Zadlužená těžební firma, kterou soud počátkem května poslal do úpadku, má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Zájem o pracovníky OKD projevila Škoda Auto i další firmy z automobilového průmyslu, vláda jednala o práci pro propuštěné ve stáním podniku Diamo při odstraňování následků hornické činnosti.
Hamé podle Kopáčka stojí také o pracovníky z Ukrajiny, kterým chce nyní česká vláda udělovat pracovní povolení častěji než dosud. „Pokud lidé nejsou a roste nám výroba, je v zájmu českých firem si vypomoci jinak,“ řekl mluvčí. Tato varianta přichází na řadu, pokud není možné najít pracovníky v Česku, dodal.
Ministerstvo zahraničí nyní přidává úředníky kanceláři v ukrajinském Lvově a předpokládá, že ještě letos by se počet vydaných víz mohl zvýšit trojnásobně. „Bohužel, větší vstřícnost vůči přijímání ukrajinských pracovníků je blokována ze strany odborů a ani vláda nevyvíjí v tomto ohledu dostatečný tlak, takže v tomto smyslu nevidíme velký pokrok,“ řekl ale dnes Dlouhý.
Hamé plánuje víc proniknout na čínský trh, řekl po dnešním jednání Štrupl. Firma tam nyní vyváží jen několik kontejnerů svých výrobků ročně, počátkem května ale na potravinářském veletrhu SIAL v Šanghaji uzavřela dohody se čtyřmi společnostmi o distribuci svých výrobků v pěti čínských provinciích. „Nejen kojenecké výživy, ale i naše kečupy, omáčky a džemy se tak díky nim začnou v brzké době prodávat v tamních sítích kamenných i elektronických obchodů,“ uvedl Štrupl.
Výrobu má nyní Hamé vedle Česka ještě na Slovensku, v Rusku a Rumunsku, včetně tří zahraničních závodů firma zaměstnává 2400 lidí. Tržby Hamé loni stouply o více než osm procent na 6,01 miliardy korun, zhruba polovina je z České republiky. Hrubý zisk vzrostl přibližně o desetinu na 600 milionů Kč.