Průměrná mzda v prvním čtvrtletí stoupla v průměru o více než čtyři procenta na více než 26.300 korun. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by měl být tak zhruba o 3,7 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za 1. čtvrtletí v pondělí 6. června.
„Příznivý vývoj české ekonomiky a nízká nezaměstnanost kladně ovlivňují růst reálných mezd, který je také podpořen nízkou inflací,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.
Růst mezd v prvním čtvrtletí je přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ovlivněn také dalším zvýšením minimální mzdy na 9900 Kč. „Růst mezd v nepodnikatelské sféře pak pozitivně ovlivnil i růst platů ústavních činitelů,“ uvedl.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že mzdy tak rostou již šesté čtvrtletí v řadě. „Za růstem stojí jak poptávka po kvalifikovaných pracovních silách související s růstem ekonomiky, tak skokový růst minimální mzdy,“ uvedl.
Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že jím očekávaný reálný růst mezd o 3,4 procenta byl vyšší naposledy v prvním čtvrtletí 2007, tedy před propuknutím světové finanční krize. „Solidnímu růstu mezd nahrává v prvé řadě hospodářský růst spojený se setrvalým poklesem míry nezaměstnanosti. Firmy v mnoha oborech jsou už nyní nuceny se o vhodné zaměstnance „přetahovat“, což podporuje tlak na mzdový růst,“ uvedl.
Loni v prvním čtvrtletí průměrná stoupla o 2,2 procenta na 25.306 korun. Reálně pak výdělky vzrostly o 2,1 procenta.