Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Mzdy a platy»Průměrný výdělek vysokoškoláka je o 17 600 Kč vyšší než středoškoláka
    Mzdy a platy

    Průměrný výdělek vysokoškoláka je o 17 600 Kč vyšší než středoškoláka

    hrmag.czBy hrmag.cz28. 5. 2024Žádné komentáře4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Rozdíl roste s odpracovanými lety, například po 6 až 10 letech je o 21 500 Kč vyšší.

    Studium na vysoké škole přináší mnoho výhod. Patří mezi ně zejména větší finanční ohodnocení, užitečné kontakty, příležitosti pro rozvoj včetně zahraničních programů během studia i více možností pro výběr kýženého zaměstnání.
    „Absolventi středních škol stojí před rozhodnutím, zda pokračovat ve studiu na vysoké škole nebo se zařadit na pracovní trh a najít si první práci. Vedle výrazně lepšího finančního ohodnocení jsou zde i další přínosy pro budoucí úspěšnou pracovní kariéru,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi.

    Větší finanční ohodnocení
    Peníze jsou nepochybně silný motivátorem nejen pro mladé bez ohledu na to, ve které evropské zemi žijí. Průměrný měsíční výdělek absolventa vysokoškolského studia magisterského a inženýrského stupně je o 17 600 Kč vyšší než se středoškolským vzděláním s maturitou. Vyplývá to z aktuálních dat portálu Platy.cz
    I při dokončení pouze bakalářské úrovně vysokoškolského studia, tedy vysokoškolského studia I. stupně, si zaměstnanec vydělá v průměru o 10 tisíc Kč více než se středoškolák s maturitou.

    Vysokoškolákům s ukončeným vzděláním magisterského a inženýrského stupně pak podle Platy.cz také roste průměrný výdělek s odpracovanými lety rychleji a mají po jednom roce až dvou odpracovaných letech 54 940 Kč, po 3 až 5 letech 63 030 Kč (o 10 % více než při praxi menší než rok) a po 6 až 10 letech 69 940 Kč (o 41 % více). Zaměstnanci se středoškolským vzděláním s maturitou mají po jednom roce až dvou odpracovaných letech 43 520 Kč, po 3 až 5 letech 47 410 Kč (o 7 % více než při praxi menší než rok) a po 6 až 10 letech 48 440 Kč (o 19 % více).
    Rozdíl v měsíčním ohodnocení středoškoláka a vysokoškoláka je tedy po 6 až 10 odpracovaných letech 21 500 Kč. Všechny uvedené částky zahrnují celkovou průměrnou mzdu včetně bonusů a odměn.
    Networking
    Vztah s člověkem, který umí s vámi do rána táhnout v baru a o dva dny se plahočit také do rána nad skripty, nebývá povrchní. Je vysoká pravděpodobnost, že s lidmi, které potkáte na vysoké škole, si vybudujete důvěrné vztahy trvající celý život.
    „Dostatek času, menší závazky, společné zájmy a cíle – to vše je velmi dobrý předpoklad pro vytváření takovýchto vztahů. Je velmi pravděpodobné, že se se svými spolužáky setkáte i v profesním životě. Zkrátka na univerzitě zažijete první poctivý networking, který se vám pak vyplatí při získávání dobrého pracovního místa a ulehčí navazování dalších profesních vztahů,“ říká Hana Bachárová, HR manažerka společnosti Agromex.

    Brána do světa příležitostí
    „Erasmus je program, díky kterému hranice vlastní země, ale i vlastní komfortní zónu překročilo již mnoho studentů. Student, který odejde studovat na půl roku, případně rok na evropské či světové školy. Nejvýznamnějším benefitem studia v zahraničí je nepochybně zvýšení úrovně cizího jazyka. Dalšími jsou zbavení se strachu z neznámého, posílení odpovědnosti, navazování nových vztahů a kamarádství a první pracovní zkušenosti v podobě stáží a part-time jobů,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.
    I když se student rozhodne zůstat během celého studia v ČR, může se chopit různých příležitostí, které přinášejí tuzemské firmy, neziskové organizace či samotné univerzity. Vždyť například i takové angažování se ve studentském parlamentu dodá organizační schopnosti či umění argumentace.

    Užitečné pracovní zkušenosti
    „Úspěšné české i zahraniční firmy nabízejí studentům během jejich studia pracovní stáže a práci na částečný úvazek. Kromě budování si zodpovědného přístupu k práci získá student cenné pracovní zkušenosti, ověří si v praxi, co ho bude v příštím povolání bavit a v případě part-time práce si vydělá svoji první výplatu,“ říká Josef Jankovský, HR manažer společnosti Vuch.
    Není na místě odmítat ani neplacené stáže u prestižních zaměstnavatelů. V prvním CV po vysoké škole může být právě stáž ukazatelem šikovnosti, spolehlivosti a pracovitosti.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá

    15. 5. 2025

    Mzdy a benefity v Česku: Průzkum odhaluje rozdíly v tvrzení zaměstnanců a zaměstnavatelů

    13. 5. 2025

    Nezaměstnanost v Česku v dubnu zůstala na 4,3 %

    12. 5. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    • RPO ušetří při náboru zaměstnanců až polovinu času a čtvrtinu nákladů
    • Nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek uchazečů bue přetrvávat i v roce 2025
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.