Zaměstnavatelé zvyšují mzdy, aby potřebné pracovníky získali.
Český pracovní trh čelí výraznému nedostatku řemeslníků napříč obory. Nejde už jen o zedníky či tesaře. Dlouhé čekací lhůty hlásí domácnosti i firmy shánějící elektrikáře, plynaře či kominíky. Z aktuálních dat Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyplývá, že aktuálně chybí v tuzemsku okolo 100 tisíc řemeslníků. Poptávka po kvalifikovaných řemeslnících je obrovská. Největší nedostatek je u kvalitních zedníků, klempířů, pokrývačů, instalatérů a topenářů. Některé firmy musí vzhledem k nedostatku pracovníků odmítat zakázky. Nejčastěji jde o malé a střední podniky, kde jediný výpadek v týmu znamená zdržení celé výroby.
„Zájem uchazečů o nabízené pozice však klesá. Meziročně počet reakcí na jednu pozici klesl v průměru o 7 %. Na vypsané pozice reaguje nyní v průměru jen 6 lidí,“ říká Michal Španěl z JenPráce.cz
Z pohledu mezd meziročně nerjchleji rostou odměny u lakýrníků (+ 10 % na 43 800 Kč), zámečníků (+ 6,7 % na 42 600 Kč), instalatérů/topenářů (+ 6,4 % na 39500 Kč) a truhlářů (+ 5,2 % na 41 200 Kč). Firmy tak „přihazují“, aby si pracovníky udržely nebo je přilákaly, vyplývá z dat pracovního portálu JenPráce.cz.
Jak ale upozorňuje AMSP ČR je to zasloužená odměna. Například obkladačská práce s velkoformátovými obklady je fyzicky náročná pro jednu osobu, podlaháři, elektrikáři jsou zase stále na kolenou, klempíři a pokrývači zase pracují téměř v každém počasí, vynáší těžkou krytinu a ve výškách, kde stačí jeden chybný krok a může se stát nehoda.
Problémy začínají ve školství
Podle údajů Národního pedagogického institutu dlouhodobě klesá zájem o odborná učiliště a technické školy. AMSP ČR dlouhodobě upozorňuje na nízkou atraktivitu řemeslných profesí u mladých lidí. Výuka pracovních činností na základních školách je často teoretická a děti nemají možnost setkat se s konkrétními řemesly v praxi. Zástupci podniků často zmiňují, že je potřeba posílit zájem mladých lidí o řemeslo. I proto mají obavy z toho, že jsou spíše tendence posilovat na úrovni středních škol všeobecné vzdělávání.
„Důležitost některých profesí ovlivňuje automatizace i robotizace, řemeslníci se však bát o práci kvůli nástupu umělé inteligenci rozhodně nemusí. Jejich práce často vyžaduje velké množství různorodých pohybů v nestandardních podmínkách – například v kuchyních, koupelnách nebo na střechách. Navíc se jedná o zakázky na míru, kde by nasazení umělé inteligence zatím nedávalo smysl ani z ekonomického hlediska“ dodává Michal Španěl z JenPráce.cz.