Tři čtvrtiny zaměstnanců už teď mají přehled o tom, kolik berou ostatní zaměstnanci: 23 % má přehled o mzdách části týmu, v 7 % případů je transparentní jen část výplaty, dalších téměř sedm procent má přehled o všech a 37 % lidí nemá oficiální údaje, zná ale přibližné rozpětí odměn za práci. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.
„Jelikož každý druhý zaměstnavatel už zveřejňuje výši nabízené mzdy v inzerátech poptávajících obsazení pracovní pozice, není ani překvapivá poměrně vysoká informovanost mezi zaměstnanci. Tajit výši nabízené odměny se dneska už nevyplácí,“ říká František Boudný, ředitel personální agentury Předvýběr.CZ.
Zajímavé také je, že 42 % respondentů vůbec nezajímá, kolik berou ostatní. Zároveň 63 % lidí by nevadilo, kdyby informace o výplatách byly veřejné.
Polovina lidí souhlasí s unijní směrnicí, stejný podíl se bojí závisti
Téměř polovina dotázaných míní, že je správné, když podle unijní směrnice budou zaměstnavatelé mít povinnost informovat o průměrné mzdě na srovnatelné pozici. Osmadvacet procent zaměstnanců krok považuje za správný, ale rozhodnutí by nechali na samotném zaměstnavateli, sedmnáct procent respondentů se směrnicí EU sice nesouhlasí, ale ani proti ní nemá zásadní námitky, a víc než šest procent dotázaných je zásadně proti.
Podle 51 % zaměstnanců sice povinnost možná povede k lepším pracovním vztahům, ale může to také vést k závisti a napětí. Téměř třetina lidí je ale přesvědčená, že transparentní odměňování pomůže k férovosti a důvěře mezi zaměstnanci. Zbylých šestnáct procent očekává zhoršení vztahů na pracovišti.
„Za stejnou práci stejná odměna“ je správná myšlenka, ale v praxi obtížně uplatnitelná, domnívá se 38 % lidí, další pětina s touto zásadou nesouhlasí, protože každý odvádí individuální výsledky a má podle nich být individuálně ohodnocený. Čtyři z deseti zaměstnanců nevidí důvod, aby lidé na stejné pozici brali různé mzdy.
Nejvhodnější přístup k transparentnímu odměňování je zveřejňování údajů podle kategorií nebo pásem (míní téměř 49 % respondentů), podle téměř 31 % by všichni zaměstnanci měli mít úplný přehled o výplatách a pětina lidí zastává názor, že jde o informace, které by měly být k dispozici pouze vedení firem.
Data pro reprezentativní průzkum získala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 pracujících ve věku 18-59 let.