Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Trh práce»Třetina firem čeká propouštění kvůli AI
    Trh práce

    Třetina firem čeká propouštění kvůli AI

    By hrmag.cz26. 6. 2025Žádné komentáře2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Přestože české firmy už umělou inteligenci běžně využívají, jen osm procent jich už podniklo konkrétní kroky kvůli AI Actu. Více než polovina firem o evropské regulaci umělé inteligence buď neví, nebo si myslí, že se jich netýká. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Dors & Venabili mezi 611 českými firmami.

    Firmy AI používají, regulaci ignorují
    Nástroje umělé inteligence používá už 45 procent firem, z toho ale jen 14 procent naplno. Dalších 39 procent zavedení AI zvažuje. Přesto dobrou znalost AI Act má pouze 18 procent firem a dalších 31 procent uvádí základní povědomí.
    AI Act vstoupil v platnost v srpnu 2024. Od února 2025 platí povinnost vzdělávat zaměstnance v oblasti AI a zákaz některých rizikových praktik. Od srpna 2025 přicházejí pravidla transparentnosti pro poskytovatele AI modelů jako ChatGPT. Nejpřísnější regulace vysoce rizikových systémů včetně nástrojů pro nábor zaměstnanců, hodnocení výkonu nebo rozhodování o úvěrech začne platit od srpna 2026.

    Hlavní překážkou chaos a nejasnosti
    Mezi hlavní překážky pro využívání AI patří nedostatek kapacit a lidí (68 %), nejasnosti při výběru nástrojů (62 %) a nejistota, kde začít (57 %).
    „Vidíme firmy, kde HR používá ChatGPT na životopisy uchazečů, účetní Copilot na reporty klientů a nikdo neřeší bezpečnost těch dat. To je obrovské riziko. Firmy si neuvědomují, že už dnes porušují pravidla, která je můžou stát důvěru, zákazníky i peníze,“ říká Pavel Kovařík z Dors & Venabili.

    Umělá inteligence zlepšuje výsledky, ale může snížit počet zaměstnanců
    Firmy nejčastěji nasazují AI v marketingu a komunikaci (68 %), administrativní podpoře (52 %) a analýze dat (49 %). Naopak ve výrobě nebo náboru zaměstnanců se AI zatím téměř neobjevuje.
    Více než třetina firem, které AI používají, zaznamenala viditelné zlepšení výkonu nebo úsporu času. Zároveň 31 procent podniků očekává, že AI v příštích třech letech povede ke snížení počtu zaměstnanců.
    S rostoucím využíváním AI roste i riziko chyb a nedorozumění, zejména tam, kde chybí jasná pravidla.
    „Doporučujeme vytvořit jednoduchou interní směrnici pro používání AI nástrojů, určit odpovědnou osobu a nastavit základní procesy pro správu dat. Tím firmy sníží riziko chyb i právních problémů,“ uzavírá Kovařík.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Průměrná mzda vzrostla reálně o 4,5 %

    4. 12. 2025

    Od specialistů na AI po manažery udržitelnosti: nové pozice mění český trh práce

    3. 12. 2025

    Pro pracovníky v maloobchodě znamená předvánoční období stres a přesčasy

    3. 12. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci
    • Cato Networks jmenuje Lukáše Mrázka do čela svého pražského výzkumného a vývojového centra
    • ABSL ocenila nejvýznamnější inovace v oboru IT a podnikových služeb roku 2025
    • Český obor podnikových služeb roste o 7 %. Do roku 2030 může zaměstnávat 260 tisíc lidí
    • Mzdový vývoj v IT: nároky rostou, mzdy nikoli
    • Datová suverenita se v době geopolitické nejistoty stává kritickým rizikem podnikání
    • Novým prezidentem asociace ABSL se stal Bohumil Říha
    • Praha: nedostatek kanceláří tlačí nájemné k rekordům
    • Na cestě k nové práci hraje klíčovou roli životopis. Jen třetina uchazečů jej při hledání práce aktualizuje
    • Nejvíce volných kancelářských prostor je v okolí stanice Pankrác, Chodov a Želivského
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.