Českému pracovnímu trhu chybí flexibilita a postupně se ochlazuje. Počet nezaměstnaných oproti loňsku roste, do velké míry kvůli nárůstu dlouhodobě nezaměstnaných, upozorňuje po dnešním zveřejnění čísel za červen Jakub Grossmann z Národního institutu SYRI a CERGE-EI. K poslednímu červnu bylo bez práce 315 465 osob.
„Češi neradi mění zaměstnání a setrvávají na pozicích často, i když s nimi nejsou plně spokojeni. Na druhé straně si zaměstnavatelé nechávají i méně produktivní zaměstnance z důvodu stále omezené dostupnosti kvalifikované pracovní síly na trhu práce. Dlouhodobě diskutované rušení pracovních míst kvůli zavádění AI technologií ve větším měřítku zatím nepozorujeme,“ upozorňuje Grossmann.
Český trh práce podle ekonoma vykazuje jistou setrvačnost a díky tomu je dlouhodobě stabilní. „Když je krize, tak se příliš nepropouští, když je konjunktura, tolik se nenabírá, tedy současné ekonomické podmínky se na trhu práce projeví až s jistým časovým odstupem,“ uvedl Grossmann.
Zejména srovnání s loňskem ale ukazuje, že se český trh práce postupně ochlazuje. Grossmann předpokládá, že by se průměrný podíl nezaměstnaných osob za rok 2025 mohl pohybovat okolo 4,3 procent. „Už nyní je červnová nezaměstnanost oproti předešlému roku zvýšená, a to stejné platí pro celý první půlrok 2025,“ uvedl Grossmann. V současné chvíli firmy nabírají do cestovního ruchu a gastronomie a na další sezonní práce, v poklesu je naopak průmysl.
Alarmující je počet dlouhodobě nezaměstnaných. „Klesá počet těch, kteří si novou práci najdou za první tři měsíce,“ dodal Grossmann. Zároveň podle něj platí, že od počátku covid-19 je podíl nezaměstnaných výrazně vyšší u žen než u mužů.