Pražské služby (PSAS) zaměstnávají 24 odsouzených z věznic na Pankráci a v Ruzyni. Vězni pracují na třídicích linkách papíru v Praze 9 a v Chrášťanech u Prahy. Odsouzení jsou za majetkovou trestnou činnost a pracují na ranních a odpoledních směnách, na noční nechodí. Na setkání s novináři to dnes uvedli zástupci PSAS a věznice.
„Výběr vězňů má na starosti komise, která posuzuje vlastnosti odsouzeného, zda měl kázeňské přestupky, délku trestu i charakter trestné činnosti, kterou páchal. Jedná se o odsouzené za převážně majetkovou trestnou činnost,“ řekl ředitel věznice Petr Suk. Věznice má kapacitu 1202 míst. „Tato kapacita je naplněna téměř ze 100 procent. Z přibližného počtu 500 zaměstnatelných pak pracuje zhruba polovina,“ dodal Suk.
Desítka z odsouzených pracuje v třídírně v Praze 9, zbylí na třídicí lince v Chrášťanech. „Odsouzení nahradili tzv. agenturní pracovníky, kteří jsou převážně z bývalého východního bloku, kmenové zaměstnance nenahradili,“ řekl mluvčí PSAS Radim Mana. Z Pankrácké věznice zaměstnává PSAS deset lidí, z Ruzyně jich je 14.
Dohled na pracovištích zajišťuje v nepravidelných intervalech vězeňská služba, zároveň PSAS dávají věznici průběžně vědět, kolik je na pracovišti vězňů a zda se některý nevzdálil. Vězni se při práci nesmí bavit s kolegy, pouze o věcech souvisejících s prací, nesmí používat komunikační prostředky ani návykové látky. Za práci dostávají 4500 korun měsíčně, věznice si z toho vezme část na náklady spojené s výkonem trestu, případně na splátky exekucí či dluhů. „Část peněz jim ale zůstane a za ně si mohou nakoupit ve vězeňské kantýně,“ řekl Suk.
PSAS se stará o svoz a zpracování odpadu v metropoli. Vlastní ji z větší části Praha, zbylé akcie má firma AVE CZ. Praha se v minulosti neúspěšně snažila získat minoritní podíl. PSAS zaměstnává asi 1600 lidí.