Nezaměstnanost na jihu Moravy se bude v příštím roce patrně dál snižovat. Velké firmy totiž mají nedostatek lidí a stále hledají nové. Týká se to například břeclavského Gumotexu nebo dopravce RegioJet, který rozšiřuje svou síť spojů. Podle některých ale nízká nezaměstnanost, která už klesla pod šest procent, neprospívá zaměstnavatelům a lidé si práce přestávají vážit, zjistila ČTK v anketě.
Bez práce je na jihu Moravy aktuálně 46.155 lidí, o rok dřív bylo v kraji o 6500 nezaměstnaných víc. Podle odborníků je tuzemská ekonomika v dobré kondici a nezaměstnanost bude dál klesat. Nové lidi bude i nadále plynule přijímat největší zaměstnavatel na Břeclavsku Gumotex.
„Vítáme lidi s technickým či chemickým vzděláním, obecně máme zájem o elektrikáře a zámečníky. Ale stačí i jen zájem pracovat, protože potřebným dovednostem se lidé mohou načit přímo u nás s pomocí služebně starších kolegů,“ řekl interní auditor Pavel Kašuba.
RegioJet potřebuje nové zaměstnance především pro rozšiřující se dopravní síť. Nejvíc shání palubní personál i řidiče či elektromechaniky.
„Rozrůstá se i IT oddělení a marketing, kam sháníme zkušené specialisty. Celkově půjde o desítky lidí,“ uvedla personální ředitelka Gabriela Lžičařová.
Výrobce zdravotnických pomůcek Hartmann-Rico přijal letos už přes 70 nových lidí a několik dalších chce i příští rok. Na současném stavu chce zůstat firma Comimpex poskytující služby v informačních, komunikačních a zabezpečovacích technologiích. „Během krize jsme nepropouštěli a nyní jsme personálně stabilizovaní,“ řekl ČTK vedoucí divize a projektů IT Milan Urban.
Strojírenský koncern ZKL nová místa vytváří v souvislosti s instalacemi nových technologií ve výrobě ložisek v podnicích v Brně i Klášterci nad Ohří. „Vzhledem k tomu, že nové technologie přináší i vyšší produktivitu práce, ruší se pracovní pozice na jiných pracovištích, takže výsledkem je zpravidla snížení počtu zaměstnanců s pozitivním efektem růstu průměrných výdělků,“ uvedl generální ředitel ZKL Jiří Prášil. Firma má s hledáním odborníků problémy. Například v Brně je přitom aktuálně přes 17.000 lidí bez práce a nezaměstnanost je v jihomoravské metropoli dvakrát větší než například na Vyškovsku.
Navyšovat počty lidí zatím nechce výrobce šicích strojů Minerva Boskovice. „Vzhledem k tomu, že nevyrábíme na sklad a zakázky známe v horizontu tří měsíců, může se situace v průběhu roku změnit,“ připouští generální ředitel Minervy František Hrda.
Se stabilizací počítá výrobce vrat a dveří Lomax. Podle jednatele společnosti Luboše Dufka ale nízká nezaměstnanost neprospívá kvalitě tržního procesu a lidé si prý práce přestávají vážit.
Nabírat chce i realitní společnost Cyrrus. Její předseda představenstva Martin Kozumplík si všímá tlaku na zvýšení mezd, firma je ale plošně neplánuje. „Počet zaměstnanců bychom rádi dále rozšířili. Týká se to zejména obchodníků, analytiků a portfolio manažerů. Také pociťujeme současnou situaci na trhu práce, která je charakteristická nedostatkem kvalitních lidí,“ uvedl Kozumplík.