Zpřísnění podmínek pro uchazeče o zaměstnání registrované úřadem práce, které navrhoval opoziční Úsvit, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Podle podkladů pro ministry měl kabinet novelu označit za nadbytečnou. Pracovníci úřadu by podle ní dostali pravomoc kontrolovat, zda se uchazeči nedostavili k výběrovému řízení na volné pracovní místo opilí nebo pod vlivem drog. V takovém případě by lidem hrozilo půlroční vyškrtnutí z evidence, a tedy ztráta podpory v nezaměstnanosti.
Situace, kterou chtějí ošetřit poslanci Úsvitu, je podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání kabinetu řešitelná už nyní. „V případě, že uchazeč o zaměstnání řádně a včas neplní své povinnosti bez vážného důvodu, je z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím krajské pobočky úřadu práce vyřazen,“ stálo v dokumentu pro ministry.
Úpravě měl podle návrhu kabinet vytknout i to, že uchazečům o zaměstnání neukládá povinnost podrobit se zkoušce na alkohol nebo jiné návykové látky. Není proto možné zavádět novou pravomoc úřadu práce, která spočívá v kontrole střízlivosti uchazečů o zaměstnání při výběrových řízeních, stálo v materiálu.
Cílem návrhu je podle autorů odstranění jedné z mezer v zákoně o zaměstnanosti, která podle nich umožňuje zneužívání dávek. Sepsání novely inspirovaly podle Úsvitu zkušenosti přerovské radnice, jejíž projekt nabízí práci dlouhodobě nezaměstnaným; část lidí se ale práci vyhýbá. „V praxi totiž dochází k tomu, že uchazeči, kteří nechtějí, aby je někdo zaměstnal, chodí na výběrová řízení opilí. Tím se vyhýbají tomu, aby je někdo zaměstnal,“ stojí v důvodové zprávě k normě, o níž rozhodne Parlament.