Propouštění, které spustila pandemie, způsobilo růst zájmu o brigády. Již v dubnu se po nabídkách začali poohlížet pracovníci z oboru gastronomie a hoteliérství, kteří přišli kvůli nouzovému stavu o možnost výdělku. Růst zájmu zaznamenali na pobočkách agentury Grafton Recruitment i mezi studenty, kterým odpadla výuka. Nabídka ze strany zaměstnavatelů ovšem meziročně klesá, průměrně zhruba o 15 %. V některých regionech, například na Ústecku, firmy brigádníky nepoptávají vůbec, brigádnická místa totiž pokrývají propuštěnými kolegy. Stagnace či mírný pokles je patrný i u hodinové mzdy, ta přitom v loňském roce meziročně vzrostla až o 20 %.
Největší zájem mají brigádníci o práci v administrativě, nejširší nabídka je však aktuálně ve výrobě, skladech, supermarketech a v zemědělství, kde počet příležitostí ještě poroste. „Sezónní práce v zemědělství tradičně z velké části zastávali cizinci, se kterými se letos plně počítat nedá. Protože však nejde o práci, kterou Češi zrovna vyhledávají, může se stát, že řada nabízených brigád zůstane neobsazených a sklizeň bude ohrožena,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.
I když na rozdíl od loňského roku letos brigádnické mzdy stagnují, dá se očekávat, že zájem o letní i dlouhodobé brigády ze strany uchazečů ještě vzroste. „Předpokládáme, že po ukončení vládních podpůrných programů dojde k dalšímu propouštění, přes léto tedy bude hledat práci či brigádu rostoucí počet lidí,“ vysvětluje Jitka Součková. Například na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95-150 Kč, na Brněnsku 120-160 Kč, na Královéhradecku 110-135 Kč, na Olomoucku 100-130 Kč a v Praze 120-200 Kč. Horní sazba je ovšem nabízena pouze za práci vyžadující znalost 2 cizích jazyků.
Kromě dlouhodobých brigád, které letos preferují vedle důchodců a vysokoškoláků i pracovníci z krizí silně ovlivněného oboru HoReCa, roste zájem i o jednorázové a víkendové brigády, na které se vesměs hlásí pracující lidé. Nabídky tohoto typu jsou ovšem obvykle zabrány v řádu několika hodin od jejich zveřejnění. Podobně rychle, maximálně během několika málo dnů, jsou vždy zabrány i nejoblíbenější brigády v administrativě, popřípadě HR, IT či financích. Naopak brigády ve výrobě, zemědělství či stavebnictví je poměrně složité obsadit. „Není to dáno horšími finančními podmínkami, naopak, mzda na administrativních a dělnických pozicích se prakticky neliší. K nejsilnější skupině zájemců o brigádu ale patří studenti, a ti se i o prázdninách chtějí věnovat práci v oboru, který studují,“ komentuje situaci Jitka Součková.