Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Pracovní prostředí»Zaměstnávání starobních důchodců v Česku? Poptávka roste, předsudky často přetrvávají
    Pracovní prostředí

    Zaměstnávání starobních důchodců v Česku? Poptávka roste, předsudky často přetrvávají

    hrmag.czBy hrmag.cz26. 2. 2025Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Přibližně každý dvanáctý český starobní důchodce pracuje. Ačkoli se počty zaměstnaných rentiérů v dlouhodobém horizontu mírně zvyšují, pořád je tuzemsko v daném ohledu za evropským průměrem. Vzhledem ke stárnutí populace však lze očekávat, že udržet si pracovníky i poté, co dosáhnou důchodového věku, bude pro zaměstnavatele stále důležitější.
    Podle nejaktuálnějších dat České správy sociálního zabezpečení pracovalo v České republice v roce 2022 celkem 194 566 starobních důchodců a důchodkyň. Nejčastěji bývají zaměstnáni ve vzdělávání, zdravotní a sociální péči, zpracovatelském průmyslu, velkoobchodě, zemědělství nebo skladování. Ačkoli počet pracujících seniorů v průběhu posledního desetiletí mírně narůstá, stále se Česko v daném ohledu drží za evropským průměrem.
    „Většina českých seniorů při dosažení věku odchodu do důchodu svého zaměstnavatele opouští. V posledních letech se ale situace na českém pracovním trhu mění a zlepšuje. Za tímto trendem stojí postupný rostoucí zájem zaměstnavatelů o zkušené pracovníky. Zaměstnavatelé oceňují jejich pracovní zkušenosti a nižší fluktuaci,“ popisuje Petr Douda, mluvčí personálně-poradenské společnosti Randstad Česká republika.

    Předávání know-how
    Že jsou starší lidé v pracovním týmu často nositeli jedinečných dovedností, potvrzuje i Lenka Volocká, HR ředitelka společnosti Konecta Czech, Hungary a Slovakia. Ta působí v oblasti zákaznického servisu a ve svých tuzemských pobočkách zaměstnává desítky pracovníků v kategorii 50+. „Starší zaměstnanci obvykle disponují vysokou loajalitou a smyslem pro férové jednání. Vynikají rovněž svou rozvahou, klidem a empatií, což je při komunikaci se zákazníky vysoce ceněnou kvalitou,“ vysvětluje.
    Na pracovišti podle ní dobře fungují smíšené týmy starších a juniorních pracovníků, které umožňují vzájemné předávání zkušeností a učení se jeden od druhého. Podle firemního sociologa Vojtěcha Bednáře však k přirozenému předávání know-how v reálu mnohdy nedochází. „V naší praxi pozorujeme, že starší pracovníci bývají často jedinými nositeli jedinečného know-how a v práci pak setrvávají, protože jsou zkrátka pro společnost nenahraditelnými,“ upozorňuje.

    Stárnutí populace
    Na udržení pracovníků i po jejich dosažení důchodového věku se budou muset zaměstnavatelé v budoucnu více soustředit také v souvislosti s nevyhnutelným stárnutím populace. „Demografické prognózy naznačují, že podíl obyvatel starších 65 let vzroste do roku 2050 na téměř 30 procent české populace,“ nastiňuje Petr Douda. Aby však zaměstnavatelé byli v této snaze úspěšní, potřebují podle něj vytvořit ve firmách podmínky podporující zaměstnávání starších pracovníků.
    „Pro zaměstnance v důchodovém věku jsou z naší zkušenosti důležité flexibilní pracovní úvazky. Podstatné je rovněž vytvářet v kolektivu inkluzivní pracovní prostředí, ve kterém bude ke všem členům týmu přistupováno stejně, bez ohledu na věk či jiné charakteristiky,“ popisuje Lenka Volocká.

    Spravedlivé podmínky na pracovišti
    To, že rovný přístup zaměstnavatelů ke starším pracovníkům není v praxi vždy samozřejmostí, naznačuje loňský průzkum agentury STEM/MARK pro Amazon. Podle něj se 35 procent dotázaných domnívá, že jsou lidé v důchodovém věku vedením společnosti někdy vnímáni jako přítěž, podle 20 procent oslovených se dokonce častěji stávají oběťmi nevhodného chování na pracovišti.
    Jako problém zmínila velká část dotázaných i nespravedlivé ohodnocení. „Za odvedenou práci by senioři měli dostávat stejné platové ohodnocení, jaké by dostal kterýkoliv jiný mladší kolega, a to včetně benefitů,“ říká Terezie Šmídová z neziskové organizace Život 90. Motivovat lidi v důchodovém věku dále pracovat se v daném ohledu snaží i stát. Od letošního roku nemusejí podle schválené penzijní reformy platit důchodové odvody. V peněžence jim tak ze mzdy zůstává o 6,5 procenta více.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

    3. 5. 2025

    V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,7 %

    2. 5. 2025

    Pravidla proti šikaně fungují stěží na třetině pracovišť

    22. 4. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    • Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu
    • RPO ušetří při náboru zaměstnanců až polovinu času a čtvrtinu nákladů
    • Nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek uchazečů bue přetrvávat i v roce 2025
    • Druhý ročník Týdne podnikových služeb a inovací v Brně se zaměří na podporu STEM vzdělávání
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.