Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Mzdy a platy»Navýšení mezd ve výrobním sektoru bude letos pod 5 %, zaostává za průměrem celé ekonomiky
    Mzdy a platy

    Navýšení mezd ve výrobním sektoru bude letos pod 5 %, zaostává za průměrem celé ekonomiky

    By hrmag.cz7. 4. 2025Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 85 % výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zvyšuje v roce 2025 mzdy svým zaměstnancům. Průměrné navýšení činilo 4,8 %, což je méně než loňských 5,5 %. Platy se navyšovaly velmi podobně, bez ohledu na segment podnikání nebo velikost firmy. Z průzkumu dále vyplynulo, že nižší pracovní stavy má 28 % podniků. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti meziročně vzrostla pouze o 0,3 %, tak trh propuštěné pracovníky dobře absorbuje. Reprezentativní průzkum byl proveden v únoru 2025 a zúčastnilo se ho 255 personalistů.

    „Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v celé ekonomice zvýšila dokonce o 7,2 %. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o 3 %, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 %. Zaměstnancům ve zkoumaných podnicích vzrostla mzda o 4,8 %, ale reálně si polepšili o 1,8 %,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

    Nižší stavy má 28 % firem, trh však propuštěné pracovníky úspěšně absorbuje

    Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 % firem, což potvrzuje trend z průzkumů agentury Hofmann Personal prováděných od června 2023. Naopak 21 % podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle Úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně jen o 0,3procentního bodu na 4,3 % v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. „I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle,“ doplňuje Gabriela Hrbáčková.

    Očekávání horší ekonomické situace se týká především firem vlastněných německými matkami

    „Průzkum ukázal, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 % firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu,“ říká Gabriela Hrbáčková. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v oblasti automotive a lehkého průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z oblasti velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.

    Většině podniků stále chybí některé typy pracovníků

    I přes propouštění většina firem (62 %) stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. „V našem průzkumu 52 % dotázaných podniků uvedlo, že aktuálně postrádají kvalifikované pracovníky. Tlak firem získat tento typ zaměstnanců se stupňuje s technologickým pokrokem. Řada manuálních činností je automatizována, a proto dlouhodobě sledujeme nárůst poptávky firem po kvalifikované pracovní síle na úkor dělnických profesí.“

    Data Úřadu práce rovněž ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v evidenci Úřadu práce. Klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 3,6procentního bodu na 33,2 %. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3procentního bodu na 30,7 %. „Tento posun naznačuje, že firmy nejsou ochotné přijímat jakéhokoliv volného pracovníka. Často čekají na vhodného kvalifikovaného kandidáta, který by lépe odpovídal jejich potřebám,“ dodává Gabriela Hrbáčková.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    České firmy neumějí využít potenciál rodičů vracejících se z rodičovské dovolené

    8. 7. 2026

    Zaměstnanci státu a jejich platy v roce 2025: pád relativních platů se zastavil

    2. 7. 2026

    Nedostatek pracovníků se mění ve strategický problém

    2. 7. 2026
    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Polovina firem v Česku stále drží klíčové systémy mimo cloud. Brzdí je to ve využití AI
    • SAP v Česku překonal hranici 4 000 zaměstnanců. Za pět let vyrostl o více než polovinu
    • Women in Tech podpoří projekt Nolimi: AI pomůže firmám najít zaměstnance mezi lidmi s handicapem
    • Spokojenost zaměstnanců klesá. Téměř 60 % lidí odchází kvůli špatné atmosféře v práci
    • Jen 28 % firem uvádí v inzerátu nabízenou mzdu
    • Pražský kancelářský trh se vrací k růstu. Nová výstavba stoupla meziročně o 81 %
    • Přes 80 procent firem zaměstnává cizince. Systematická integrace ale chybí
    • Atraktivní práce už nestačí, firmy bez viditelnosti v náboru ztrácejí
    • Absolventům chybí praxe, orientace ve firemních procesech a schopnost zvládat pracovní tempo
    • Konflikt na Blízkém východě zvyšuje důraz firem na bezpečnost. Česko může poskočit v globálním žebříčku
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2026 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.