Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»ČTK»Analytici: Nezaměstnanost je nejnižší od konce roku 2008
    ČTK

    Analytici: Nezaměstnanost je nejnižší od konce roku 2008

    By hrmag.cz8. 11. 2016Žádné komentáře2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na letošní minimum a zároveň nejnižší hodnotu od konce roku 2008. Spíš než nezaměstnanost tak podle ČTK oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

    „Je zde přímá souvislost mezi růstem ekonomiky a poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Růst ekonomiky znamená, že firmy stále hledají nové zaměstnance, o čemž svědčí vysoký počet volných pracovních míst,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Hlad po pracovnících přispívá podle něj k tomu, že zaměstnavatelé začínají být otevřenější k debatě o zvyšování mezd, což povede k dalším tlakům směrem ke zrychlení růstu mezd i v roce 2017.

    O jedno volné pracovní místo se v říjnu ucházeli v průměru tři kandidáti o zaměstnání, zatímco v loňském říjnu to bylo o jednoho uchazeče více. „Již několik měsíců slýcháme o nedostatku domácí pracovní sily na českém trhu práce,“ upozornila analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Dlouhodoběji firmám žalostně scházejí zejména techničtí pracovníci a v říjnu tomu nebylo jinak. Firmy měly zvýšený zájem zejména o pomocné pracovníky ve výrobě, ale také o řidiče či kuchaře. Čím dál větší nedostatek pracovníků na českém trhu práce iniciuje firmy, aby hledaly zaměstnance také za hranicemi státu.

    Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně asi 140.000, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Proti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě ‚ležáky‘, které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala ‚ztrátu‘ z dávek sociální sítě, a zvláště pak příspěvku na bydlení, poznamenal.

    Listopad bude ještě ve znamení nízké nezaměstnanosti, obrat k vyšším hodnotám přinese tradičně až prosinec, kdy pokles teplot sníží počet sezonních pracovních míst, odhadl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. „Odhlédneme-li však od sezonnosti, na pozitivním trendu vývoje na trhu práce se nic nemění,“ uzavřel.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Míra nezaměstnanosti nezaměstnanost
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Nová analýza STEM vyvrací mýtus o pohodlnosti dlouhodobě nezaměstnaných

    10. 10. 2025

    Češi se s umělou inteligencí v náboru setkávají zřídka

    1. 10. 2025

    Modré límečky hledají růst a vzdělávání, bílé límečky příjemnou atmosféru, ajťáci home office a vyšší mzdu

    29. 9. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Datová suverenita se v době geopolitické nejistoty stává kritickým rizikem podnikání
    • Novým prezidentem asociace ABSL se stal Bohumil Říha
    • Praha: nedostatek kanceláří tlačí nájemné k rekordům
    • Na cestě k nové práci hraje klíčovou roli životopis. Jen třetina uchazečů jej při hledání práce aktualizuje
    • Nejvíce volných kancelářských prostor je v okolí stanice Pankrác, Chodov a Želivského
    • Uchazeči o práci chtějí reakci zaměstnavatele ideálně do týdne
    • Kancelář jako cíl, ne povinnost
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.