Analytici: Nezaměstnanost je nejnižší od konce roku 2008

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na letošní minimum a zároveň nejnižší hodnotu od konce roku 2008. Spíš než nezaměstnanost tak podle ČTK oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

„Je zde přímá souvislost mezi růstem ekonomiky a poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Růst ekonomiky znamená, že firmy stále hledají nové zaměstnance, o čemž svědčí vysoký počet volných pracovních míst,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Hlad po pracovnících přispívá podle něj k tomu, že zaměstnavatelé začínají být otevřenější k debatě o zvyšování mezd, což povede k dalším tlakům směrem ke zrychlení růstu mezd i v roce 2017.

O jedno volné pracovní místo se v říjnu ucházeli v průměru tři kandidáti o zaměstnání, zatímco v loňském říjnu to bylo o jednoho uchazeče více. „Již několik měsíců slýcháme o nedostatku domácí pracovní sily na českém trhu práce,“ upozornila analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Dlouhodoběji firmám žalostně scházejí zejména techničtí pracovníci a v říjnu tomu nebylo jinak. Firmy měly zvýšený zájem zejména o pomocné pracovníky ve výrobě, ale také o řidiče či kuchaře. Čím dál větší nedostatek pracovníků na českém trhu práce iniciuje firmy, aby hledaly zaměstnance také za hranicemi státu.

Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně asi 140.000, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Proti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě ‚ležáky‘, které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala ‚ztrátu‘ z dávek sociální sítě, a zvláště pak příspěvku na bydlení, poznamenal.

Listopad bude ještě ve znamení nízké nezaměstnanosti, obrat k vyšším hodnotám přinese tradičně až prosinec, kdy pokles teplot sníží počet sezonních pracovních míst, odhadl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. „Odhlédneme-li však od sezonnosti, na pozitivním trendu vývoje na trhu práce se nic nemění,“ uzavřel.

Přidej komentář jako první k "Analytici: Nezaměstnanost je nejnižší od konce roku 2008"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*