Asociace:Z 380.000 nezaměstnaných lze v průmyslu zaměstnat 55.000

Ze současných 380.000 nezaměstnaných lidí v ČR je v průmyslu zaměstnatelných pouze 55.000, což je alarmující údaj. Většina z nich se navíc nechce za prací stěhovat. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla Asociace exportérů. Na českém trhu práce je podle asociace stále neobsazených 134.000 pracovních míst, což limituje výkon exportních firem.

Exportéři k číslu došli po odečtení jednak dlouhodobě nezaměstnaných, kteří již ztratili pracovní návyky, jednak lidí s hypotékou, kteří se dostali do insolvenčního řízení. „Tito lidé však nemají zájem pracovat, protože všechny peníze, které si vydělají nad (životní) minimum, tak jim jsou odebrány ze zákona, a proto nemají žádnou motivaci pracovat,“ uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. Rovněž část nezaměstnaných žen, kterých bylo v srpnu celkem zhruba 108.000, se také pro těžký průmysl nehodí.

Celkem je tak v průmyslu zaměstnatelných pouze 55.000 lidí bez práce. Většina z nich žije na Ostravsku, Sokolovsku, Chomutovsku či Mostecku. „Bohužel tito lidé nemají zájem se stěhovat za prací a za tou prací se stěhovat nebudou,“ dodal Daněk.

Počet volných pracovních míst, který se blíží 140 tisícům, podle Daňka navíc bude minimálně do konce roku dál narůstat. Podle posledních údajů Úřadu práce nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 procenta klesla na 5,3 procenta. Loni činil podíl nezaměstnaných v srpnu 6,2 procenta.

Přidej komentář jako první k "Asociace:Z 380.000 nezaměstnaných lze v průmyslu zaměstnat 55.000"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*