Českým firmám prý chybí tisíce lidí se znalostí cizích jazyků

Českým firmám chybí řádově tisíce lidí s dobrou znalostí cizích jazyků. Největší poptávku po těchto lidech společnost Monster eviduje ze strany center sdílených služeb. Vedle již povinné angličtiny k nejžádanějším jazykům patří především němčina, holandština a severské jazyky. Očekává se, že v blízké budoucnosti poptávka po jazykově vzdělaných lidech ještě vzroste.

Z interních dat společnosti Monster vyplývá, že českým zaměstnavatelům v současné době schází několik tisíc lidí s dobrými jazykovými znalostmi. Nejžádanějším cizím jazykem je již dlouhodobě angličtina, která se v mnohých společnostech stala vnitrofiremní dorozumívací řečí.

Do České republiky se stěhuje čím dál tím více tzv. center sdílených služeb (shared services centers). Ta pracují pro velké společnosti (např. zahraniční banky nebo telekomunikační společnosti). Zaměstnanci, kteří v nich pracují proto musí mít výborné znalosti němčiny, holandštiny a dalších řečí. Jinak se nedokážou dorozumět s cizinci, se kterými  mají komunikovat. V centrech sdílených služeb v současné době v České republice pracuje přibližně 65 000 lidí. Předpokládá se, že v nejbližších letech bude v této oblasti vytvořeno dalších 35 000 pracovních míst.

“Není-li zaměstnavatel dlouhodobě schopen najít vhodného kandidáta, u kterého se kombinují oborové znalosti s jazykovou vybaveností, často si vybere člověka, který umí cizí řeč, ale nemá zkušenosti s danou oblastí. Pro firmy je totiž výhodnější najmout člověka hovořícího holandsky nebo německy a odborné věci jej doučit,” dodává Petr Kubačka, ředitel Monster Career CZ.

Přidej komentář jako první k "Českým firmám prý chybí tisíce lidí se znalostí cizích jazyků"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*