Zaměstnance mezi absolventy elektrotechnických oborů středních škol a učilišť hledá v Ústeckém kraji Skupina ČEZ. Důvodem je generační výměna na pracovištích, protože do důchodu se chystá v nejbližší době několik desítek lidí. ČTK o náboru na školách informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Čechy.
Oslovit studenty byla energetická společnost na náborech v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Varnsdorfu a Mostě. „Techniku jsme předváděli letošním absolventům s výučním listem v oboru elektrikář-silnoproud a v oboru elektrotechnik s maturitou. V rámci celé republiky chceme získat pro provoz distribuční soustavy 52 lidí,“ uvedl Schnepp.
Absolventi mohou ve firmě získat práci a potřebnou kvalifikaci pro složení speciální zkoušky a pro samostatný výkon činnosti. „S těmi, kteří úspěšně ukončí celý adaptační program, počítáme dále jako se stálými členy týmu našich elektromontérů a provozních elektrikářů,“ popsal manažer Pavel Puff. Náplň práce ukazuje firma studentům přímo na plně vybaveném vozidle, které denně využívají zaměstnanci.
Návštěvy jsou součástí programu pro absolventy, který vznikl právě kvůli náboru mladých lidí a obměně zaměstnanců, z nichž 200 až 300 může v nejbližších pěti letech odejít do starobního důchodu.
„Budoucnost energetiky směřuje k decentralizaci výroby a revoluci ve fungování distribučních sítí. Potřebujeme mladé schopné lidi s inovativním myšlením, kterým nabízíme nejen jistotu dlouhodobého zaměstnání, ale i možnost být součástí proměny evropské energetiky,“ uvedl ředitel ČEZ Distribuční služby Karel Kohout. Lákadlem mohou být mimo jiné benefity, na které mají nárok i zaučovaní lidé.
Výhodou programu je možnost nastoupit bez jakékoliv praxe. Absolvent má přiděleného zkušeného kolegu, který mu v průběhu programu pomáhá. Během jednoletého až dvouletého zácviku se absolventi seznámí s podmínkami práce na distribučním zařízení, lokalitou a jednotlivými činnostmi, které ČEZ Distribuční služby provádějí.
Prakticky na každé střední škole se podle Schneppa našlo několik zájemců, kteří do připraveného formuláře napsali své jméno a kontaktní údaje. Kolik z nich nastoupí, je těžké podle mluvčího odhadnout. Někteří totiž nesloží závěrečné zkoušky, další si najdou něco jiného nebo se zapomenou oficiálně zaregistrovat.
V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Přesto jsou firmy, kterým se ani s pomocí úřadu práce nedaří sehnat nové zaměstnance. Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji v únoru činila 9,2 procenta. Bez práce bylo na konci uplynulého měsíce na severu Čech 52.367 lidí.