Co vzkazují loňští deváťáci těm letošním ohledně studia?

Končí vaše dítě základní školu a přemýšlí nad tím, který obor a kde by mělo studovat? Možná ho nebo ji budou zajímat názory žáků, kteří už mají tento důležitý životní krok za sebou a ocení rady, jež najde ve 2. díle vzkazníku s názvem „Loňští deváťáci letošním deváťákům“. Ten navazuje na úspěšnou publikaci, za kterou získal v loňském roce kolektiv poradců z Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Děčíně Národní cenu kariérového poradenství.

Autorky vzkazníku opět oslovily bývalé deváťáky a položily jim pár otázek, které souvisejí s přechodem ze základní školy na školu střední. Tentokrát se do přípravy textu zapojilo prostřednictvím dotazníkového šetření šest středních škol z jižní části okresu Děčín. Na otázky odpovídalo celkem 328 studentů prvních ročníků, z toho 151 dívek a 177 chlapců.

„I nová publikace přináší čerstvé postřehy a také zkušenosti vrstevníků s volbou střední školy a studijního oboru. Čtenáři v ní najdou nejen zajímavé odkazy a tipy pro přípravu na přijímací řízení, ale též autentické zážitky a první dojmy z nového školního prostředí. Nechybí ani rady, které pomohou letošním deváťákům ve výběru správné střední školy,“ upřesňuje jedna z autorek vzkazníku Michaela Houdová.

Na otázky tentokrát odpovídali nejen studenti maturitních, ale také učebních oborů. Záběr je tak pro čtenáře mnohem širší. Dozví se například to, proč si studenti vybrali zvolenou střední školu, co je ovlivnilo při rozhodování nebo jak vnímají nové spolužáky, učitele a nové prostředí. Nechybějí ani rady a tipy, které deváťákům pomohou ve výběru správné střední školy a také se zvládnutím přijímaček a přípravou na ně. Pohledy jsou rozděleny na kapitoly „Jak to vidí holky“ a „Jak to vidí kluci“.  A více informací se dozví také rodiče. Publikaci doplnila ilustracemi Petra Chaloupková.

“Karierové poradenství patří mezi klíčové služby, které Úřad práce ČR poskytuje klientům v rámci celé republiky. Jde o významnou osvětovou činnost, jež pomáhá mladým lidem v orientaci na trhu práce. Jejím prostřednictvím můžeme budoucím studentům pomoci ve výběru toho nejvhodnějšího oboru tak, aby po absolvování školy našli v co nejkratší době zaměstnání,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Vzkazník je zájemcům k dispozici na webové stránce http://portal.mpsv.cz/upcr/letaky/2018_09_06_vzkaznik_lonsti_devataci_letosnim_2.pdf. První díl je pak ke stažení na http://portal.mpsv.cz/upcr/letaky/2017_05_29_vzkaznik_lonsti_devataci_letosnim.pdf.

Přidej komentář jako první k "Co vzkazují loňští deváťáci těm letošním ohledně studia?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*