ČSSD chce zvýhodnit pracující, navrhne vyšší přídavky na děti

Sociální demokraté budou usilovat o zvýšení přídavků na děti. Cílem je zvýšit příjem pracujících s dětmi tak, aby čistý příjem těchto rodin byl vyšší, než kdyby pobíraly sociální dávky. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podrobněji chce návrh představit s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) příští týden po jejich bilanční schůzce.

„Zvýšení by mělo být takové, aby to motivovalo v práci ty rodiny, které dnes zůstávají na sociálních dávkách,“ uvedl. Dodal, že pokud se návrh nepodaří prosadit v současné koaliční vládě, stane se jedním z předvolebních témat ČSSD.

V případě jednotlivců se podle Sobotky vládě již zvýšit příjmy pracujících proti těm s dávkami daří. Mimo jiné je to podle něj díky růstu minimální mzdy. „Nemůže tady fungovat absurdní systém, že lidé, kteří chodí do práce, mají méně peněz než lidé na sociálních dávkách,“ uvedl premiér.

Sobotka v pořadu zopakoval, že by chtěl ve vládě prosadit další zvýšení minimální mzdy od roku 2018 tak, aby se dostala na 40 procent průměrné mzdy. To znamená tedy zhruba na 12.000 korun. Od ledna příštího roku minimální mzda stoupne o 1100 korun na 11.000 měsíčně, přibližně na 38,2 procenta průměrné mzdy. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců. Ve třetím čtvrtletí byla v ČR průměrná mzda 27.220 korun.

Vyplácení některých sociálních dávek tento týden kritizoval ve Sněmovně prezident Miloš Zeman. Doplatek na bydlení, příspěvek na bydlení, ale také podpora v hmotné nouzi podle Zemana odnaučují lidi pracovat. Sobotka ovšem dnes zopakoval, že výdaje spojené s hmotnou nouzí tři roky klesají a nejedná se o rozpočtové riziko. Výdaje schváleného rozpočtu jsou 1,3 bilionu korun a na dávky hmotné nouze je určeno 10 miliard korun,“ uvedl premiér.

Příjemců dávek v hmotné nouzi za poslední tři roky výrazně ubylo. Zatímco v prosinci 2013 peníze od státu dostávalo skoro čtvrt milionu lidí, letos v říjnu jich bylo podle údajů ministerstva práce zhruba 178.000.

Přidej komentář jako první k "ČSSD chce zvýhodnit pracující, navrhne vyšší přídavky na děti"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*