Čtvrtina Čechů uklízí své domácnosti častěji

Výsledky průzkumu společnosti Dyson ukazují, že více než čtvrtina Čechů uklízí své domácnosti častěji od propuknutí globální pandemie, vyplývá to z nového průzkumu. Víte, co vše obsahuje prach, který pouhým okem nevidíte?

Přestože od vypuknutí pandemie nemoci Covid-19 více než čtvrtina respondentů uklízí častěji a prach v domácnosti „velmi znepokojuje“ čtvrtinu lidí, řada z nich stále nemá zcela jasno ohledně možného vztahu mezi domovním prachem a viry a jinými zástupci mikrobiálního života.

„Lze s jistotou říci, že jen velmi málo z nás přemýšlí o tom, co se skrývá v prachu v našich domovech,“ tvrdí Dennis Mathews, výzkumník v oboru mikrobiologie působící ve společnosti Dyson. „Pomineme-li viditelné složky prachu, je naše obecné povědomí o tom, co našim očím zůstává skryto, relativně omezené,“ dodává.

Prach v domácnosti je složitý komplex částic, mezi něž patří odumřelé kožní buňky, vlasy, roztoči, výkaly roztočů, bakterie, viry, plísně, drobný hmyz a další složky. Řada z nich je viditelná pouze pod mikroskopem, takže není překvapením, že mnoho lidí nemá o prachu ve vnitřním prostředí jasnou představu.

„Právě ony neviditelné složky mohou ovlivnit naši celkovou pohodu,“ vysvětluje Dennis Mathews. „Proto je důležité, aby lidé domácímu prachu rozuměli. I tomu, který nevidí, a věděli, jak jej nejlépe odstranit. Pokud by si byli lépe vědomi toho, co jejich prach obsahuje a jak tyto složky bují, zřejmě by také lépe věděli, na jaká místa zaměřit svůj čas a pozornost při úklidu domovů a jak zlepšit svůj pocit pohody.“

Průzkum provedený pro společnost Dyson zjistil, že pětina respondentů neuměla odpovědět na otázku, jaké částice tvořící prach jim připadají překvapivé. To může znamenat, že se o složení prachu ve své domácnosti vůbec nezajímají. Částice z komína nebo krbu překvapily 8 % respondentů, 7 % pak bylo překvapeno, když zjistili, že se v domovním prachu mohou vyskytovat viry. Nejvíce překvapující součástí domácího prachu se však staly výkaly z roztočů (13 %). Pravdou přitom je, že výkaly roztočů v domácím prachu jsou celosvětově považovány za nejdůležitější spouštěče alergenních onemocnění.

 „Mezi odborníky se vedou diskuse o úloze, kterou hraje prach při přenosu nemocí, a přestože počáteční studie naznačují souvislost mezi prachem a viry, bude zapotřebí další zkoumání, abychom tomuto mechanismu lépe porozuměli,“ vysvětluje Dennis Mathews. „Výzkum však ukazuje, že pokud jde o to, co tvoří prach v našich domovech, je potřeba věnovat daleko více práce osvětě,“ zdůrazňuje. „V důsledku globální pandemie trávíme více času v interiérech a je tedy důležité, aby si lidé uvědomili, že mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naši pohodu, jsou coby součást prachu v našich domovech doslova všudypřítomné – a že ještě více z nás by mělo úklid provádět každý den.“

V globálním výzkumu společnosti Dyson se ukázalo, že i když lidé obecně souhlasí s tím, že méně prachu v domácnosti vytváří zdravější prostředí (77 %), a třetina respondentů uvádí, že hlavním důvodem, proč prach odstraňují, je zajistit, aby členové jejich domácnosti „zůstali zdraví“, vliv prachu na celkovou pohodu jim do značné míry není jasný.

„Jak doufáme, výzkum ukazuje, že když přemýšlíme o prachu, neměli bychom ignorovat právě ty mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naše zdraví a pocit pohody. Úklid by se tedy neměl omezovat jen na prach, který vidíme prostým okem,“ vysvětluje Dennis Mathews.

Přidej komentář jako první k "Čtvrtina Čechů uklízí své domácnosti častěji"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*