Důchody se zvýší v průměru o 500 korun

V červnu schválil Senát a podepsal prezident tři důležité novely zákonů. Díky nim se mj. navýší penze a přídavky na dítě a také zastropuje věk pro odchod do důchodu na 65 let.


Podle schváleného návrhu budou důchody od ledna příštího roku v průměru o 500 korun vyšší. Zákon upravuje podmínky pro zvyšování důchodů tak, že se bude vycházet z indexu spotřebitelských cen za domácnosti celkem nebo za domácnosti důchodců podle toho, co bude výhodnější, a dále se bude zohledňovat polovina růstu reálné mzdy (dosud to byla třetina).

Hranice odchodu do penze

Do penze budou lidé odcházet v 65 letech. Důchodový věk se bude pravidelně každých pět let aktualizovat podle demografického vývoje. Hranice odchodu do důchodu je pevně určena ve všech zemích Evropské unie. „V Evropské unii je třináct zemí, v nichž se odchází do důchodu v 65 letech. V jedenácti státech mají tuto hranici ještě nižší. Česká republika byla jednou z mála zemí, která neměla strop stanovený,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Nedovedu si představit, že lidé budou pracovat v náročných profesích třeba v sedmdesáti letech. To je prostě nesmysl. Proto jsem také navrhla zastropování důchodového věku na 65 let a jeho pravidelnou revizi,“ dodala.

Důchodcem čtvrtinu života

Navrhovaná hranice se týká lidí narozených po roce 1971. Ministryně Michaela Marksová vychází mimo jiné ze závěrů Odborné komise pro důchodovou reformu, která navrhla, aby očekávaná doba strávená ve starobním důchodu byla pro všechny generace stejná a činila v průměru čtvrtinu celkové doby života. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR každých pět let předloží vládě zprávu o důchodovém systému se zřetelem na demografickou situaci a na očekávaný populační a ekonomický vývoj. Vláda tedy bude informována, jak se vyvíjejí doba dožití a průměrná doba strávená v důchodu, aby mohla včas rozhodnout o případné změně důchodového věku v budoucnu.

Přidej komentář jako první k "Důchody se zvýší v průměru o 500 korun"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*