Záři přineslo možnost nastoupit za vyšší odměnu pozicím v IT, obchodu, personalistice ale i metrologii či cukrářství. Konkrétně takzvaní metrologové mohli získat nástupní plat průměrně o 34,8 procent vyšší než v srpnu. Cukráři o 15,8 procent vyšší a konzultanti IT o 28,7 % vyšší. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v září přes 26,5 tisíc pracovních pozic.
Průměrná nástupní nabízená odměna vzrostla v září nejvíce pozici metrologa. Zaměstnance s touto specializací lákaly firmy na nástupní platy o téměř 10 800 korun vyšší než tomu bylo v uplynulém měsíci. „Setkali jsme s tím, že pod pozicí metrologa si lidé představují někoho, kdo zkoumá, jaké bude počasí,“ uvedla s úsměvem Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. „Tato pozice je přitom potřeba v podstatě ve všech odvětvích výroby, vědy, zdravotnictví či hospodářství. Lidé na této pozici se zabývají měřením a mírami obecně. Třeba při výrobě léčiv má tato práce doslova rozhodující vliv na lidský život,“ doplnila Anna Kevorkyan. Vedle pozic v IT a v obchodu nabídly firmy v září více i pozicím personalistů či HR specialistů. „Poptávka po těchto pozicích může být signálem, že firmy chtějí nabírat nové zaměstnance, případně zkvalitňovat stávající řady,“ uvedla Anna Kevorkyan.
Statistiky pracovního portálu JenPráce.cz ukazují i dlouhodobější pohled na vývoj nabízených nástupních platů. Optikou období vývoje za 3 měsíce si nejvíce polepšily nástupní platy pozice office managera, a to o 7600 korun, což znamená téměř 19% růst. V kvartálním pohledu se však zvedly i nástupní platy telefonních prodejců či sociálních pracovníků (viz tabulka 3 a 4).
Finanční bonusy a prémie byly v září nejčastěji nabízeným benefitem
Finanční bonusy a prémie převálcovaly s 9,1 % po dlouhé době benefit v podobě příspěvku na stravování. Ten dokonce skončil až jako třetí nejčastěji nabízený benefit (v 8,7 %), kdy druhým nejčastěji nabízeným benefitem v září byla dovolená navíc (8,8 %). Celkem v 5,7 % pak firmy lákaly na firemní akce a v 5,6 % na přátelské firemní prostředí. „Po dlouhém období inflace firmy vědí, že finanční bonusy a prémie jsou aktuálně pro většinu zaměstnanců hlavním motivačním prvkem,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů.
Dělnické profese tvořily 8,3 procent celkové nabídky
Co se týká profesí, v září připadlo 8,3 % nabídek na dělnické profese, 4,2 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 4,1 %, na obsluhu strojů a pokladní shodně 2,9 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V září stačilo u 35,1 % nabízených pozic základní vzdělání. 32,7 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 28,3 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 3,9 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.
Praha nabídla 18,8 procent veškeré práce
Nejvíce pracovních nabídek připadlo v září tradičně na Prahu, a to 18,8 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,8 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,6 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,9 %), Libereckém kraji (3,1 %) a Zlínském kraji (3,5 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 28,8 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 13,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,5 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,6 %), Liberecký kraj (2,1 %) a Ústecký kraj (2,9 %).
Poměr nabízených brigád v září činil 9,4 %
Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 90,6 % nabízených pracovních nabídek připadalo v září na hlavní pracovní poměr a 9,4 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Loni v září činil poměr brigád 11 procent.