Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    • Trh práce
    • Legislativa
    • Pracovní prostředí
    • Recruitment
    • Rozvoj
    • Procesy
    • Insider
    • Personálie
    • Vzdělávání
    • Redakce
    Facebook Twitter Instagram
    HRmag
    Home»Mzdy a platy»Firmy nabídly v březnu výrazně vyšší platy pro zahradníky či malíře
    Mzdy a platy

    Firmy nabídly v březnu výrazně vyšší platy pro zahradníky či malíře

    hrmag.czBy hrmag.cz11. 4. 2023Žádné komentáře3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Řadě profesí vzrostly v březnu nástupní platy. Například zahradníkům nabídly firmy v březnu nástupní plat v průměru 29 500 korun oproti únorové průměrné nabídce 22 200 korun. Polepšily si také nástupní platy malířů o 20 procent či uklízeček o 19 procent. Vyplývá to ze statistik pracovního portálu JenPráce.cz, který v březnu lidem umožnil ucházet se o 25 890 pracovních pozic.

    „Míra nezaměstnanosti za poslední dva roky je v České republice jednou z nejnižších v porovnání s okolními státy. Jsme na to v tomto ohledu lépe než Polsko či Německo, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 3 procent a výrazně lépe než Slovensko s mírou nezaměstnanosti kolem 6 procent,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v březnu nabídl téměř 26 000 pracovních nabídek. „Firmy nabízí stále dostatek pracovních pozic a za uplynulý měsíc vzrostly i mnoha profesím výrazně minimální nabízené odměny. Firmy tak zareagovaly na inflaci, která trápí domácnosti už řadu měsíců,“ dodává Anna Kevorkyan.

    Minimální nabízená odměna vzrostla v březnu nejvíce obchodním ředitelům a vedoucím pracovníkům, polepšila si ale i profese zahradníka či malíře, kterým firmy nabídly oproti únoru o 7 300 korun, resp. 5 825 korun více. Uváděná změna přitom ukazuje minimální odměnu, kterou zaměstnanec dostane při nástupu. Nástupní platy rostly také daňovým specialistům, strojníkům či supportu IT. V procentuálním vyjádření vzrostly zajímavě nabízené nástupní platy i uklízečům/uklízečkám, a to o 19 procent.

    Poměr nabízených brigád v březnu dále poklesl 

    Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 92,7 % nabízených pracovních nabídek připadalo v březnu na hlavní pracovní poměr a 7,3 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád se tak letos dále nepatrně snížil, o měsíc dříve činil 7,5 %. V březnu 2022 dělal přitom poměr nabízených brigád 12,7 %. Každý uchazeč o práci se na portálu JenPráce.cz dostal v březnu do kontaktu v průměru s 2,1 firmami, což je zhruba stejně jako v loňském březnu. 

    Praha nabídla téměř 18 procent veškeré práce

    Nejvíce pracovních nabídek připadlo v březnu tradičně na Prahu, a to 17,7 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 11,8 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,5 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), na Vysočině (3,2 %) a ve Zlínském kraji (3,4 %). Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Celých 26,4 % nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,3 % brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,7 %. Nejméně brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský kraj (0,8 %), Liberecký kraj (1,6 %) a Pardubický kraj (2,5 %).

    Nejvyšší nabídka trvá pro dělnické profese

    Co se týká profesí, v březnu připadlo 7,6 % nabídek na dělnické profese, 4,1 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 3,5 %, na obsluhu strojů 3,1 % a na skladníky/skladnice 2,3 %. Se strukturou nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání.  V březnu stačilo u necelých 31,4 % nabízených pozic základní vzdělání. 36 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 28,8 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen necelé zbývající 4 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia. 

    V zaměstnaneckých benefitech se zvýšil podíl příspěvku na sport

    Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v březnu byl ve více než 9,2 % příspěvek na stravování. V 8,8 % nabízely firmy dovolenou navíc a 8,5 % tvořil benefit v podobě finančních bonusů či prémií. „Firmy v březnu nabídly ve větší míře příspěvek na sport, což ukazuje, že i struktura nabízených zaměstnaneckých benefitů může ladit se sezónností. Firmy jednoduše vsadily na to, že zaměstnanci by mohli ocenit podporu jarního detoxu a možnosti dostat se po zimě do formy,“ dodává Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů.

    Share this:

    • Click to share on Twitter (Opens in new window)
    • Click to share on Facebook (Opens in new window)

    Related

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    hrmag.cz

    Related Posts

    Nedostatek pracovních sil v pohostinství a cestovním ruchu během léta zůstává akutním problémem

    2. 7. 2025

    V květnu byla míra nezaměstnanosti 2,8 %

    2. 7. 2025

    Letní sezóna v gastronomii a cestovním ruchu se rozjíždí naplno

    1. 7. 2025

    Leave A Reply Cancel Reply

    HRmag.cz
    HRmag.cz se věnuje novinkám a trendům z oblasti lidských zdrojů, HR, personalistiky, CSR, outsourcingu, firemních procesů, podnikových služeb a souvisejících témat.
    Odebírejte novinky z oboru HR e-mailem

    RSS Píšeme na PodnikoveSluzby.cz
    • Regionální kanceláře jsou nejdražší v Praze a nejlevnější v Sofii
    • Komunitní kanceláře jako reakce na hybridní model
    • Živá kancelář jako nová norma: Ideální obsazenost je mezi 50 a 80 %
    • Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského výzkumného a vývojového centra a podpoří globální inovace
    • Katarína Brydone jmenována ředitelkou Colliers v České republice
    • Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období
    • Mimopražské kanceláře: Mírný růst a atraktivní dostupnost
    • Huawei aktivně podporuje Chartu proti domácímu násilí
    • Třetina zaměstnanců není v práci spokojená
    • Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.